Beşiktaş JK Müzesi

Beşiktaş JK Müzesi

Adres: Dolmabahçe Cad. Vodafone Park No:1 (Tarihi 19 Mayıs Kapısı) Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212) 948 19 03

Web: http://www.bjk.com.tr/tr/besiktas-jk-muze

Paylaş:

11 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Spor Tarihinde Keyifli Bir Yolculuk, Deneyim Odaklı Müze: Beşiktaş JK Müzesi

Ülkemizde sporun öncüsü olan Beşiktaş JK’nın spor tarihi ve kültürü adına da önemli bir misyonu üstlenerek oluşturduğu müzesi, 1.yılını geride bıraktı. Türkiye’nin spor tarihine tanıklık eden Beşiktaş JK, 115 yıllık tarihini günümüz spor kültürüne kaynaklık etmek üzere hazırladığı çağdaş sergileri ile müze koleksiyonunu birer bilgi nesnesine dönüştürürken, ziyaretçi deneyimini esas alan uygulamaları ile konuklarını dijital dünyada keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Vodafone Park’ın tarihi 19 Mayıs kapısından girilen Beşiktaş JK Müzesi, iki kat üzerine yerleşmiş 1650 metrekarelik bir alanla Türkiye’nin en büyük spor müzesi olarak karşımıza çıkıyor. Müzenin bulunduğu lokasyon, konumu itibarıyla kolaylıkla erişilebilir durumda. Taksim, Beşiktaş ve Karaköy’den kolaylıkla ulaşılabilir olan müzeye, yaya, toplu taşıma ve özel araç ile erişim mümkün.

Müzenin üst katında Kulübün kronolojisi, 1902’den günümüze ziyaretçilere geçmişten günümüze yolculuk yapabilecekleri on yıllık zaman aralıkları ile ayrımlanmış alanlarda döneme ait bilgileri edinebilecekleri bilgi alanları, objeler ve dijital uygulamalarla oluşturuldu. Yalnızca futbol branşını değil, Kulüp bünyesindeki tüm spor dallarına ilişkin bilgiyi ziyaretçisiyle buluşturan Beşiktaş JK Müzesi, koleksiyonu ile bağlantılı olarak sporu ve sanatı bir araya getiren süreli sergiler düzenlenlediği bir geçici sergi alanına da sahip.

Yalnızca bir futbol kulübü müzesi değil, bir spor tarihi müzesi olma hedefi ile yola çıkan Beşiktaş JK Müzesi, interaktif alanları, engelli ve çocuk dostu yapısı ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır.

Ziyaretçileri ile etkileşim içerisinde olmayı ve müze içi alanlarda her yaş grubuna yönelik olarak tasarlanmış uygulamaları ile unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Beşiktaş JK Müzesi, 50’den fazla dijital uygulama ile ziyaretçilere Kulübün spor dalları ile ilgili bilgiyi izleme ve etkileşimsel olarak deneyimleme olanağı sunuyor. Yedek Kulübesi, kısa belgeseller alanı, dijital bilgi kioskları, sanal oyun ortamları, stat mappingleri, desibel odası, karaoke odası, foto kabini, bu örneklerden bazıları. Ayrıca arttırılmış gerçeklik ile Vodafone Park’ta heyecanlı bir roller coaster deneyimi ziyaretçilerini bekliyor. Bunların yanı sıra müzenin tamamında ziyaretçinin dokunarak deneyimleyebileceği ve keşfedebileceği etkileşimli alanlar da yer alıyor.

Yüzde yüz engelsiz bir müze olarak fiziksel engelliler için katlar arası ulaşımdan, vitrin yüksekliklerine kadar tamamıyla erişilebilirlik standartlarında. Görme engelli ziyaretçilerin dinleyebildikleri, replika koleksiyon objelerini dokunarak algılayabildikleri ve sergilemede yer alan bilgileri Braille alfabesi ile okuyabildikleri eşsiz bir deneyim sunmak üzere tasarlandı.

Beşiktaş JK çocuklara ve genç nesillere verdiği önemi müze alanında da yansıtıyor. Tüm müze 3 yaşından itibaren tüm çocuklar için ebeveynleriyle, müze rehberleri ve eğitimcileri ile birlikte gezerken oynayabilecekleri ve keşfedebilecekleri biçimde tasarlandı. Beşiktaş JK Müzesi, sporla sanatın buluştuğu etkinliklerle yıl boyunca çocukların serbest zamanlarını verimli değerlendirdiği ve iyi vakit geçirdikleri bir öğrenme ortamı sunmayı amaçlıyor. Çocuklar ve gençlere yönelik müze eğitim programları ve atölyelerle çocukların etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşayarak spor tarihi ve müzelere dair bir kavrayış geliştirmesi, gelecek nesillerin spor mirası ve kültürünü keşfetmeleri ve öğrenmeleri hedefleniyor.

Ziyaret Gün ve Saatleri:
Ekim-Mayıs aylarında 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Haziran-Eylül aylarında 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Müzenin Kapalı Olduğu Gün ve Saatler:
Müze Pazartesi günleri kapalıdır.
Maç günleri, taraftarın stadyuma girişinden iki (2) saat önce müze kapanır.
Müze, Dini bayramların 1. günü ve 1 Ocak günü kapalıdır.

Giriş Ücretleri:
Tam 25 TL
İndirimli 15 TL (6-14 yaş çocuklar, öğrenci, 65 yaş üstü, 10 kişi üstü gruplar)
Ücretsiz (6 yaş altı çocuklar, Sarı Basın Kartı, FIFA ve TFF kartı, MMKD kart sahipleri, engelliler, gaziler, şehit ve gazi yakınları)

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

çok güzel
işime yaradı ya ona bile şükrediyorum allahıma
hiç beyendim öğretmen bana 0 verdi
idare eder işte çok işime yaramadı
hiç bi şey yok ki yapalım
çok iyi
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler İstanbul İlçeleri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT