Kristal İstanbul

Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi 34445 Sütlüce Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 222 28 82

Faks: 0212 222 21 06

Web: http://www.miniaturk.com.tr

E Posta: info@miniaturk.com.tr

Paylaş:

1 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

DÜNYANIN İLK VE TEK KRİSTAL MÜZESİ “Kristal İstanbul”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Miniaturk’te açılan “Kristal İstanbul” dünyanın ilk ve tek kristal müzesi. Müze’de sergilenen birbirinden değerli 16 tarihi eser, kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturulmuş.

Kristalin içine lazerle üç boyutlu resim işlemek sadece Türkiye değil tüm dünyada yeni yeni kendini göstermeye başlayan bir teknoloji. Ülkemizde iki yıl önce yaygınlaşmaya başlayan teknolojinin patent sahibi ise Almanlar.

Kristal İstanbul’da kullanılan camların bir özelliği de içine lazerle görüntü işlenen dünyanın en büyük kristal camları olmaları. Bu camlar homojen ve içlerinde %24 oranında kristal bulunuyor. Bu yüzden camlar ne kadar kalın olursa olsun camın arkası rahatlıkla görülebiliyor. Bu tür malzeme özellikle uzay teknolojilerinde kullanılıyor. Her noktanın bir koordinat değeri var ve bu değerler iki türlü. Birincisi lazer ışınlarının cam içerisine vuruş şiddetini, ikincisi de mesafeyi belirliyor. Böylece lazer teknolojisi ile mikro düzeyde patlamalar meydana getirilerek model camın içine tek tek işleniyor. Yani kristal camın içine işlenen 10 milyon nokta 10 milyon lazer vuruşu anlamına geliyor. Bunlar birleştiğinde de ürün ortaya çıkıyor.

Tüm bu işlemlerin yapılması için her eserin sekiz ayrı cepheden resimleri çekilmiş. Eserlerin ortaya çıkması ise 4 ayı bulmuş. En fazla da Sultanahmet Camii’nde zorlanılmış.

Kristaller içlerine işlenen tarihi güzelliği daha iyi yansıtabilmek için loş bir ortamda ve altlarına konulan ledlerle farklı renklerde sergileniyor. Eserlerin altına yerleştirilen sessiz motor sistemi ile figürler her beş saniyede bir renk değiştiriyor.

“Kristal İstanbul” müzesinde yer alan eserler; Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü'nün son teknoloji ile yapılan kristal hallerini görmek için Minyatür Türkiye Parkı Miniaturk’ü ziyaret etmeniz gerekiyor.

Miniaturk’u ziyaret eden herkes Kristal İstanbul ve Zafer Müzesi'ni ücretsiz ziyaret edebiliyor.

Ziyaret Gün ve Saatleri
Miniatürk-Minyatür Türkiye Parkı içerisinde hizmet veren Kristal İstanbul Müzesi her gün ziyarete açıktır.
Hafta İçi: 09:00 – 17:00
Hafta Sonu : 09:00 – 17:00

Bilet Fiyatları
Tam bilet ücreti: 5 TL
Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel giriş ücreti: 3 TL
Yabancı uyruklu ziyaretçi giriş ücreti: 10 TL

Ulaşım
Parkımıza ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçları:
Taksim’den; 54 HT ( Hasköy / Taksim ) Belediye Otobüsü
Mecidiyeköy ve Şişli’den; 54 HŞ ( Hasköy / Şişli ) Belediye Otobüsü
Eminönü’nden; 47, 47 Ç, 47 E Belediye Otobüsleri
Topkapı’dan; 41 ST ( Seyrantepe / Topkapı ) Belediye Otobüsü
Ayrıca Seyrantepe / Topkapı minibüsleri
Metrobüs kullanacak müşterilerimiz Halıcıoğlu durağında indiklerinde 41 ST (Seyrantepe - Topkapı) İETT otobüs veya Topkapı Seyrantepe minibüsleri kullanarak Miniatürk’e ulaşım sağlanabilir.
istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Ben kız kulesini ve kulesine gitmedim görmedim keşke bu kule bandırmada olsa :(
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler İstanbul İlçeleri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT