Çardaklı Hamam

Adres: Sultanahmet İstanbul Fatih İstanbul

Paylaş:

3 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Çardaklı Hamamı 1503 yılında Kapı Ağası Hüseyin Bey tarafından inşa ettirilmiş, 1575 yılında Mimar Ömer Bin Veli ve 1600 yılında da; Mehmet Bin Üveys tarafından restore edilmiştir. Hamam, 1918 yılında şahıs işletmesine devredildikten sonra, 1940’lı yıllarda depoya ve daha sonraki senelerde ise atölyeye çevrilmiştir.

Küçük Ayasofya Hamamı olarakta bilinen tarihi mekanın giriş kapısı taşlarla örülmüş ve giriş, eski kapıya göre yan cepheden verilmiştir. Bu kapıdan hamamın kubbeli camekanına, Camekandan ılıklığa, ılıklıktan harareye geçilir. Hararenin ortasındaki büyükçe kubbe, sağında ve solunda halvetler, göbek taşı ve üç sofa; klasik Osmanlı hamam geleneğiyle uyumludur. Yapıya ismini veren çardaksa, sol tarafta kalan halvetin üst katında bulunmaktadır.

Ortada geçidin üstündeki eyvan, bir balkon biçiminde sıcaklığa açılır. Bu balkonun çardağı andırması nedeniyle yapıya Çardaklı Hamamı denilmiştir.

Kaynak: 2010 İstanbul Avrupa Başkenti-www.ibb.gov.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

oley
Çok saollllunnnnnn!
iyi
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler İstanbul İlçeleri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT