Mülteci

Mülteci

Orjinal Adı: Mülteci

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Reis Çelik

Film Türü: Dram

Senaryo: Reis Çelik
Görüntü Yönetmeni: Reis Çelik
Yapımcı: Kalan Müzik
Yapım: 2007 Türkiye
Oyuncular: Haluk Piyes, Halil Ergün, İbrahim Balaban
Dağıtım: Özen Film

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Vizyon Tarihi: 7 Mart 2008

Bu film, Almanya da ki mülteci kamplarında yaşanmış gerçek bir öyküyü kaynak almıştır.
Türkiye’nin güneydoğusunda yaşanan etnik siyasi çatışmalar bölge insanlarını devlet yada örgüt yanında tercihe zorlamaktadır. Genç Şivan’ın babası bölgede oldukca etkin bir ağadır. Devlet ve örgüt,etkinliği olan ağayı yanlarına alabilmek için zorlamaktadır. Ağa ise ikisinede mesafeli durmaktadır. Bu gergin ortam tırmandırılırken, köylerin hasat yapmaya hazırlandığı bir zamanda ekin tarlaları ateşe verilir.

Bu suçu iki tarafta bir birinin üzerine atar. Arkasından bu oyun ağanın tek oğlu olan Şiva’ üzerinden oynanmaya başlanır. Bu yüzden Şivan sık sık sorguya alınır ve bırakılır. Bir süre sonra Şivan’ın işbirliği yaptığı havası estirilmeye başlanmıştır. Bu oyunun tam ortasında kalan Şivan öldürülecektir. Ağa Şivan’ı kurtarmak için yurtdışına kaçırılmasını sağlar.
Şivan bir anda kendini hiç bilmediği bir dünyada, Almanya’da bir mülteci sığınma kampında bulur.
Mülteci kampı yetkilileri Şivan’ın sığınma gerekçeleri için belgeler istemektedir. Şivan, kendisini getiren şebekenin ona öğrettiği gibi Kürt olduğu ve baskı gördüğü için geldiğini ileri sürer. Alman yetkililer, baskı gördüğünü veya örgütten olduğunu ispatlamasını ister. Şivan bu isteği belgeleyemez. Öte yandan Mülteci kampında bulunan gerçek örgüt üyeleride Şivan’ı araştırıp sorgulamaktadırlar. Şivan burada da ortada kalmıştır. Alman makamlarına göre Almanya ya gelmek için hikaye uyduran ilticacı, kamptaki örgüt elemanlarına görede işbirlikçi muamelesi görmeye başlamıştır.

Şivan Türkiyede düştüğü kıskacın başka bir boyutunu yeniden yaşamaya başlamıştır.
Demokrasinin beşiği bilinen Avrupa’nın ortasında ki mülteci kamplarında sığınmacılara uygulanan tecrit politikası zaten arada kalmış olan Şivan’ı kamptan kaçma durumuna getirir. Tutunacağı şeyi kalmayan Şivan’ı, hiç bir şeyini bilmediği bir dünyada hüzünlü bir yolculuk beklemektedir.


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT