Napolyon`un Sırrı

Sinema Film Arşivi Napolyon`un Sırrı
Napolyon`un Sırrı

Orjinal Adı: Monsieur N.

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Antoine de Caunes

Film Türü: Tarihi

Film Süresi: 127 dakika

Senaryo: René Manzor
Görüntü Yönetmeni: Pierre Aim
Müzik: Stephan Eicher
Yapımcı: Marie -Castille Mention-Schaar
Oynayanlar: Philippe Torreton (Napolyon), Jay Rodan (Basil Heatcote), Richard E. Grant (Sir Hudson Lowe), Bruno Putzulu (Cipriani), Elsa Zyberstein (Albine De Montholon)
Yapım: 2003 Fransa, İngiltere
Dağıtım: Özen Film

Orjinal Sitesi: http://www.monsieur-n-lefilm.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Gösterime Giriş Tarihi: 31 Aralık 2004
14 Ekim 1840`ta Napolyon`un St. Helena adasındaki mezarı belki de tarihteki en büyük gizemlerden birini aydınlatmak için açıldı... Yağmur yağıyordu...
25 YIL ÖNCE "Çok sevdiğim Fransız halkının kalbinde olduğuna inandığım Seine nehrinin kumları altına gömülmeyi istiyorum..."
Napolyon Bonaparte 17 Ekim 1815`te 46 yaşındayken ilk kez St Helena adasına gider. Bulutlu ve rüzgara açık bir adada kurulu olan bu kalede son savaşını verecektir ve gelecek kuşaklara adını bırakacaktır.
Longwood`da hem gardiyanı hem de onu tutsak almış olan İngiliz ordusunun tek yetkilisi Sir Hudson Lowe güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkarmış hatta biraz abartmıştır. 3000 İngiliz askeri, 1000 kişilik hazır takım ve denizde adayı koruyan 11 savaş gemisi Bonaparte`nin üzerinden kuş bile uçurmamaktadırlar.
Longwood bizzat kendisi günde iki kez Napolyon`u ziyaret ederek varlığından ve hala yaşadığından emin olmaktadır. Napoleon ise yanında generallerinden arta kalan Marshal Bertrand, Montholon ve Gourgaud, aileleri ve birkaç uşak, baş kahyası Cipriani ve özel yardımcısı Ali ile birlikte bu adada günlerini büyük bir sıkıntı içinde geçirmektedir. Günlerinin çoğunu hatıralarını yazarak geçiren komutan etrafındaki insanların gün geçtikçe azalması ile daha da karanlık günlere gömülmektedir. Cipriani ölür, Gourgaud ve metresi Albine de Montholon ayrılmak için izin ister, İrlandalı doktoru O`Meara Sir Hudson Lowe tarafından adadan kovulur. 1821 yılında öldüğünde yatağının yanı başında yalnızca Bertrand, Montholon ve Ali vardır. St. Helena`da gömülür ve mezar taşına Sir Hudson Lowe`un ısrarları üzerine Napoleon Bonaparte yazılır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT