Son Buluşma

Son Buluşma

Orjinal Adı: Son Buluşma

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Nesli Çölgeçen

Film Türü: Belgesel

Kurtuluş Savaşı Gazileri: Ömer Küyük, Veysel Turan, Yakup Satar.Gazi Ömer Küyük Ailesi: İsmail Küyük, Hüseyin Küyük, Satı Küyük, Mustafa Küyük, Fatma Küyük, Hacer Küyük. Gazi Veysel Turan Ailesi: Saniye Turan, Mahmut Hakkı Turan, İsmail Uçar. Gazi Yakup Satar Ailesi: Zekiye Tali, Meliha Işıkada
Senaryo: Nesli Çölgeçen
Müzik: Nadir Göktürk
Yapım: 2007, Türkiye
Dağıtım:

Fragman Adresi: http://www.sonbulusma.com/

Orjinal Sitesi: http://www.sonbulusma.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Vizyon Tarihi: 14 Kasım 2008

GERÇEK BİR KAHRAMANLIK ÖYKÜSÜ
Türkiye’nin bağımsızlığı için binlerce insanın şehit düştüğü, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden düşmana karşı tek vücut direndiği Kurtuluş Savaşı’nın son tanıkları, Gazi Ömer Küyük, Gazi Yakup Satar ve Gazi Veysel Turan’ın günlük yaşamları ve savaş yıllarına dair anıları SON BULUŞMA’da gözler önüne seriliyor. Çorumlu Gazi Ömer Dede, önce Anıtkabir’i ardından son kalan diğer iki gazi, Yakup Satar ve Veysel Turan’ı ziyaret ediyor, savaş yıllarına dair anılarını paylaşıp birbirleriyle helalleşiyorlar. Tarihe tanıklıklıklarını kendi ağızlarından dinlediğimiz bu üç kahraman gazi, gerçek sinema türündeki belgesel yapım ile ölümsüzleşiyor.
Nişancı Er Ömer: Çorum`un İskilip ilçesine bağlı Çatkara Köyü`nden Ömer Küyük SON BULUŞMA filmi çekildiği sırada 108 yaşındaydı. Bir hayat ve doğa adamı olarak tanımlanıyor. İlerleyen yaşına rağmen her işini kendi yapan hareketli ve yaşam dolu biriydi.
“Geçen yıllarda bir ağaca çıkmış ama inememiş. Ahali de uzaktaymış, bağıra bağıra bitap düşmüş, "Karılar beni indirin" diye! Son üç dört yıla kadar ava çıkan, odun kesen bir insandı.” diye bahsediyor Gazi Ömer Dede’nin yakınları. Film boyunca, Gazi Ömer Dede’nin etrafındakilerle olan samimi diyalogları ve sempatik tavırları ile saygı duyulan sevilen biri olduğunu görüyoruz.
İstiklal Savaşı gazilerinden Ömer Küyük 12 Ocak 2006’da vefat etti. 8 çocuk ve 36 torun sahibi Ömer Küyük’ün son görüntüleri bu filmde yer alıyor. Filmin yönetmeni Çölgeçen, Küyük için : “Yaşamı boyunca her yıl Zafer Haftası`nda memleketinden kalkıp Ankara`ya gelerek Anıtkabir`i, Gaziler Derneğini ziyaret etmiş. O, kahramanlığını hayatı boyunca devam ettirdi, bu filmde de bir kahramanlık yaptı.” diyor.
Süvari Yakup Çavuş: Film çekildiği sırada 110 yaşında olan ve kızıyla birlikte Eskişehir’de yaşayan Satar “en yaşlı gazi” unvanına sahip oldu. 1895 yılında Kırım`da doğan ve daha sonra ailesiyle birlikte Eskişehir`e göç eden Satar, 1. Dünya Savaşı`nın başlamasıyla Basra Cephesi`nde savaştı. Daha sonra Mustafa Kemal`in askeri olma şerefini elde eden Satar, Sakarya Meydan Muharebesi`nde de düşmana karşı savaştı. Savaşın sonunda Eskişehir`e döndü ve uzun süre çiftçilik yaptı. Satar`ın 6 çocuğu ve 50`ye yakın torunu var. 2008’in Nisan ayında kaybettiğimiz Yakup Satar’ı Çölgeçen, şöyle tanımlıyor: “ Tam bir asker. Kalpağıyla dolaşıyor. Kızlarıyla yaşıyor ve bütün evi her şeyiyle hâlâ o yönetiyor, her şey ondan soruluyor. Bir komşusu var, her gün gelip günlük gazeteleri okuyor kulağına. Birinci Dünya Savaşı`na da katılmış birisi aynı zamanda.”
Sıhhiyeci Onbaşı Veysel: Konya`da yaşayan Veysel Turan ise 20 yıl önce romatizmasının kireçlenmeye dönmesi nedeniyle günlerini yatakta geçiriyordu. 58 yaşındaki kızıyla yaşayan ve 7 çocuğu ile 25 torunu bulunan Turan, 15 yıl önce eşini kaybetmiş. Turan, çocuk yaşta atıyla Ankara`da Mustafa Kemal`in ordusuna katılarak, 1. Tümen Hücum Taburu`nda süvari olarak Dumlupınar, Sakarya ve II. İnönü savaşlarında düşmanla mücadele etti.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT