Takım Böyle Tutulur

Sinema Film Arşivi Takım Böyle Tutulur
Takım Böyle Tutulur

Orjinal Adı: Takım Böyle Tutulur

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Okan Altıparmak, Andreas Treske

Film Türü: Belgesel

Yapımcılar: Okan Altıparmak, Andreas Treske, Serdar Aksoy
Kurgu: Andreas Treske
Müzik: Çilekeş
Yapım: 2005 Türkiye
Dağıtımcı: Özen Film

Orjinal Sitesi: http://www.takimboyletutulur.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Gösterime Giriş Tarihi: 25 Kasım 2005

"Aktörler yerine gerçek insanların gerçek hayatlarından oluşan ve bu insanların en duygusal anlarını göstermeyi gerektiren bir filmin gerçekleşmesi büyük gayret ve uzun süreç isteyen bir çalışma. Her şeyden önce sağlıklı ilişkiler gerektiriyor. Yeni tanıştığınız insanlarla güven ve inanç üzerine kurulu bir işbirliğine girmeye çalışıyorsunuz, ve bunu derin bir ilişki geliştirmek için gerekli olan yılların yerine bir kaç ay, hatta bir kaç hafta gibi kısa bir sürede, bazen bir kaç günde bile gerçekleştirmeniz gerekebiliyor.

Filme çekilen kişiler sadece sizin önünüzde değil aynı zamanda kameralar önünde rahat ve doğal olmak durumunda kalıyorlar. Bununla beraber çektiğiniz kişiler neyin çekileceğine o anda doğal olarak yaptıklarıyla karar veriyorlar. Bu nedenle, önceden hazırladığınız çekim planları bir anda değişmek zorunda kalabiliyor. Yönetmen normal bir film çekiminde olduğu gibi çekilecek karenin ne olduğuna karar verdikten sonra tüm aktörleri istediği gibi yerleştirip onları senaryoya göre hareket ettiremiyor. Böyle bir filmde çekimi gerçekleştiren kameramanlar, önlerindeki gerçek taraftara göre anında reaksiyon göstermek ve kendilerine verilen genel planları karşılarındaki gerçek anlara göre uyarlamak zorunda kalıyorlar.

“Takım Böyle Tutulur” projesinde benim özellikle teknik bilgi konusunda desteğe ihtiyacım olduğundan, film alanında ve teknik konularda uzman olan Andreas Treske ile beraber yönetmenlik yaptık. Andreas’ın Bilkent Üniversitesi’deki sorumlulukları nedeniyle Ankara’da kalması, önceden beraber planladığımız çekimleri uygulama işlevini bana bıraktı. Çekimler sırasında, yukarıda bahsettiğim uyarlama gerektiren durumları göz önüne alarak projemiz için özveriyle çalışan yapım koordinatörlerimize ve kameramanlarımıza insiyatif vermek durumundaydım. Onlar da bizim kendilerine olan güvenimizi boşa çıkarmadılar ve bazı durumlarda bizim ümit ettiğimizin ötesinde güzel enstantaneler yakalamayı başardılar.

Bir insan ancak beraber çalıştığı insanlar kadar başarılı olabilir. Ben ve Andreas bu özverili ekibimiz olmadan, ben ise Andreas ve Serdar olmadan kesinlikle bu projenin altından kalkamazdım.

Biz bu filmde analiz yapmadık. Fenerbahçe taraftarını içinde bulunduğu durumlarda, özellikle stadyumda olduğu gibi tutkusuyla ve duygusuyla gösterdik. Benim için hem çekimleri yapmak hem de görüntüleri seyretmek inanılmaz duygusaldı. Filmi seyreden taraftarımızın da aynı duyguları yaşayacağını ümit ediyorum. Projeye ilk başladığımızda bana bir halkla ilişkiler uzmanı “filminizde büyük bir yıldız yok, seyrettirmesi zor olacak” demişti. Ben de “bizim filmimizde Türkiye’nin en büyük yıldızı var, Fenerbahçe taraftarı!” diye karşılık vermiştim. Eninde sonunda Fenerbahçelilik tutkusu yorum istemez. Bu tutkuyu yaşamayan da bunu bilemez. “Takım Böyle Tutulur” filmimizde Fenerbahçe tutkusunun küçük bir parçasını bile hissettirebildiysek bu bana yeter. "
Okan 6parmak

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT