Unutma Beni İstanbul

Sinema Film Arşivi Unutma Beni İstanbul
Unutma Beni İstanbul

Orjinal Adı: Unutma Beni İstanbul

Vizyon Tarihi: Kasım 7, 2014

Yönetmen: Hüseyin Karabey, Aida Begic, Hany Abu-Assad, Omar Shargawi, Stergios Niziris, Stefan Arsenijevic, Eric Nazarian

Film Türü: Dram

Film Süresi: 113 dk

Senaryo:: Rob Lieber.
Yapımcılar:: Hüseyin Karabey, Sevil Demirci, Emre Yeksan.
Oyuncular:: Mira Furlan, Hiam Abbass, Jacky Nercessian, Serra Yılmaz, Settar Tanrıöğen, Ahmet Rıfat Sungar, Salima Hamed.
Dağıtım: SETEM Akademi.

Orjinal Sitesi: http://www.unutmabeniistanbul.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr 07 Kasım 2014 Cuma
Unutma Beni İstanbul

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ortadoğu’nun ve Balkanlar’ın uzun süre boyunca başkentliğini yapmış olan İstanbul’un şüphesiz kozmopolit bir tarihi var. Yan yana yaşamış olan halklar artık burada olmadıkları için, yeni kuşaklar şehrin kentsel hayatını yüzyıllar boyunca belirlemiş olan bu kültürel çeşitlilikten habersizler.

Projede yer alan, yönetmenler ve senaristler, gerek bir dönem İstanbul’da yaşamış, gerekse İstanbul kökenli olmaları nedeniyle belleklerinde İstanbul’u yaşayan ve yaşatan sanatçılar. Böylesi bir ekibin ortak çabasının ürünü olan bu proje ile insanlara İstanbul’un geçmişinin yalnızca Türkiye halklarına ait olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Bu projeyi tasarlarkenki arzumuz, dokunaklı ve ilham verici altı film aracılığıyla İstanbul’un pek çok ulusun kolektif hafızasında bırakmış olduğu kültürel etkileri gözler önüne serebilmek.

Diğer yandan, İstanbul son yıllarda dünyanın pek çok yerinden insanlar için güçlü bir çekim merkezi haline geliyor ve bu insanların pek çoğu şehre yerleşmeyi seçiyor. Bu hareketlilik dalgası şehirde yeni bir kozmopolit kültürün oluşmasına yol açıyor ve bu dinamizm yönetmenlerimizin anlatmayı seçtikleri öykülerin niyetleriyle de örtüşüyor: ortak geçmişimizle şimdiki zamanda konuşmak.

Bu projede her kısa filmin bir diğerleriyle etkileşim halinde olduğu ve bütüne katıldığı özgün bir atmosfer yaratmayı umuyoruz. Bu hayali gerçekleştirebilmek için, yönetmenleri Türkiye film endüstrisinden insanlarla tanışacakları ve senaryoları üzerine fikir alışverişinde bulunacakları beş günlük bir atölye çalışması için İstanbul’a davet ettik. Yönetmenler aynı zamanda, İstanbul ve İstanbul tarihi uzmanı olan entellektüellerle ve yazarlarla tanıştırılacaklar. Atöyle çalışmasının ardından, Petros Markaris’in süpervizörlüğünde başladıkları senaryo oluşturma süreçlerini tamamladıktan sonra kendi bölümlerinin çekimleri için yeniden İstanbul’a dönecekler.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT