Cafe Crown Cafe Altunizade

Yeme İçme Kafe Cafe Crown Cafe Altunizade

Mutfak Türü: Kafe Türü, Uluslararası Mutfak

Adres: Altunizade Mah. Kuşbakışı Cad. No:27 Üsküdar İstanbul

Telefon: 0216 562 14 53

Web: http://www.cafecrown-cafe.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012
Kaffa`dan Kahveye
Bir anlatıya göre, kahve 11. yüzyilin ilk yarısında, Habeşistan topraklarında Kaldi isimli bir çoban tarafından keşfedildi. Kaldi, keçilerinin bir çalının meyvelerini yedikten sonra daha hareketli olduklarını gözlemleyince meyveleri kendisi de denedi. Meyveler çobana da beklenmedik bir enerji verince, bu meyvelerin marifeti kısa sürede tüm bölgeye yayıldı ve meyveler o bölgenin adıyla anılmaya başlandı: Kaffa. Ünü Arap tüccarlar tarafından da duyulan kahve çekirdekleri, ticaret yollarıyla Arap Yarımadası’na geldi. İlk defa Yemen’de ekildi, kahve bahçeleri kuruldu.

Kahve Türklerle buluşuyor...
Tüccarlar ve gemiciler tarafından Avrupa’ya yayılan kahve tanelerini, İstanbul’a 16. yüzyılın ortalarında Yemen Valisi Özdemir Paşa tanıttı. İlk defa İstanbul’da kahve taneleri açık ateşte kavrulup, öğütüldü; öğütülen kahve; su ile kaynatıldı ve yeni bir içim şekli olarak fincanlardaki yerini aldı. Günümüzde içtiğimiz espresso ve filtre kahvenin atası o günlerde yapılan Türk Kahvesi`ydi.

16. yüzyılın ortalarında kahve Mısır, Suriye, İran ve Osmanlı topraklarında içiliyordu. Dünyadaki ilk kahvehane bu dönemde; “Kiva” adıyla 1554 yılında İstanbul’ da açıldı ve böylece kahvehane kültürü yayılmaya başladı. Istanbul’da açılan bu ilk kahvehanenin ardından, tüm Avrupa’da benzer yerler açılmaya başladı. 17. yüzyılın ilk yarısında İtalya’nın liman kentlerinde bulunan kahve, hala ticari bir mal değilken, 1650 yılında çaya olan düşkünlükleriyle tanınan İngilizler`in fincanlarındaydı.

İngiltere’deki ilk kahvehanenin Yakup isimli bir Türk Yahudi tarafından açıldığını biliyor muydunuz? XIV. Louis zamanında Fransız Sosyetesi kahve ile tanıştı.Fransa’ya kahveyi ikram eden ilk kişi de Osmanlı’nın 1669 yılındaki Fransa Büyükelçisi`ydi. 1683 yılında kahve Viyana’ya ulaştı. Viyana topraklarına ilk kahve Yeniçeriler tarafından götürülmüştü. Yeniçeriler, meşhur Viyana Kuşatması sırasında yanlarında getirdikleri kahveleri Viyana’da bırakmışlardı. 17. yüzyılın sonunda kahve bütün Avrupa’ya yayılmıştı. Fransızlar’ın Amerika’ya kahveyi götürmesiyle 1727 yılında Brezilya’da kahve üretimi başladı.

Park Yeri Yok

Kredi Kartı: Bütün Kartlar Gecerli

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kafe Bar Restoran Haberler Yemek Tarifleri Popüler Mekanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT