Galata Kivahan

Yeme İçme Restoran Galata Kivahan

Mutfak Türü: Türk Mutfağı

Adres: Galata Kulesi Meydanı, No:4 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 292 98 98

Web: http://www.galatakivahan.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Kiva Han`ın esin kaynağı binlerce yıllık Anadolu yeme içme geleneği... Kiva Han`ın mutfağı, bu topraklarda hayat bulmuş yerel kültürler ve bu kültürlerden bugüne süzülüp gelen, az bilinen sürükleyici lezzetlerden oluşan bir konsept mutfağı; “yaşayan” “değişen” “renklenen” eşsiz bir menüsü var.

Kiva Han`ın yaratıcısı, Lacivert ve Hayal Kahvesi işletmecilerinden, tanınan bir isim:Önder Köse. Lezzetler, Anadolu mutfakları konusunda sayılı uzmanlardan "Kiva Han`ın yaratıcıları, Lacivert ve Hayâl Kahvesi işletmecilerinden, tanınan bir isim: Önder Köse... Levent Veziroğlu... Ve Mutfak Dostları Derneği’nin Yönetim Kurulu üyesi, gazeteci Zeynep Kakınç...

Lezzetler, Anadolu Mutfakları konusunda sayılı uzmanlardan Adnan Şahin`e, mutfak ise Deniz Şahin’in maharetli ellerine emanet. "

Kiva adı birçoğumuza yabancı gelebilir. Oysa o kadar bize ait ki, bunca yabancı kalışımızı anlamak zor. Dünyadaki ilk kahvehane, burada İstanbul`da, Tahtakale`de Kiva Han adıyla açılmış. Kahvehane adını, Özbek bir aileye ait olan aynı adlı handan almış. Kahvenin tarihini yazanlar bu bilgiyi aktarmadan geçemiyor. Kiva, Özbekistan`da, dünya kültür mirası arasında gösterilen, günümüze bozulmadan kalabilmiş, Türk sanatının şahaserleriyle dolu tarihi bir kent. Ne yazık ki birçoğumuzun böyle bir kentin varlığından da haberi yok.

Kiva Han`ın mekan tasarımını, daha önce Park Şamdan, Safran ve Lacivert gibi popüler mekanlara da imzasını atan Huşber Akyürek yaptı. Modern bir mekan burası. 6 aylık bir süreçte tamamlandı. Yapı, Galata Meydanı`nın sayılı tarihi eserlerinden biri... Ancak fazlasıyla deforme edilmişti. Hiç bir dokusu korunmamış, cephesi tamamen ortadan kalkmıştı. Amacımız öncelikle yapıyı yeniden eski haline döndürmekti. İç tasarımında ise geleneksel ile çağdaş malzemeyi birleştirdik. İç mekan tasarımında öne çıkan üç önemli figür var. Bunlar Konya`daki ünlü Selçuklu Sarayı Kubadabad`ın duvarlarını süsleyen bir dizi yıldız çini arasından seçildi ve büyük boyutlarda cam üzerine sanatçılar tarafından birebir uygulandı. Kiva Han`ın kurumsal temsili için ise elinde kutsal meyve Nar`ı tutan figür seçildi. Anadolu halk kültüründe bereketin simgesi olan nar, Kiva Han`ın da simgesi oldu böylece...

Bütün amacımız insanların günün her saati rahatça girip çıkabileceği, kimi zaman Anadolu mutfaklarının en özgün lezzetleriyle karın doyurabileceği, kimi zaman da bir Türk kahvesi içebileceği, "kendimiz" olan bir mekan yaratmak oldu.

Kendi kültürümüze verdiğimiz emekle varolacağız

Hepinize Afiyet Olsun

Park Yeri Yok

Kredi Kartı: Visa-Master

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kafe Bar Restoran Haberler Yemek Tarifleri Popüler Mekanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT