Çalıntı Gözler

5

Çalıntı Gözler
Kategori:Film Arşivi
Film Türü:Dram
Orjinal Adı:Çalıntı Gözler
Yönetmen:Radoslav Spassov
Film Süresi:111 dakika
Senaryo: Nery Terzieva, Radoslav Spassov
Yapımcılar: Kerem Altuğ, Atilla Yücer, Galina Toneva, Kiril Kirilov
Oyuncular: Nejat İşler, Vessela Kazakova, Valery Yordanov
Yapım: 2005 Bulgaristan, Türkiye
Dağıtımcı: Bir Film


 • Vizyona Giriş Tarihi: 10 Şubat 2006

  Yıl 1984. Ülkedeki komünist rejim Türk azınlığı asimile etmek için sert uygulamalara başlar. Ülkede yaşayan Türklerin isimleri zorla değiştirilir ve Türkçe konuşmak yasaklanır. Giderek artan baskıya dayanamayan onbinlerce Türk çareyi göç etmekte bulurlar. Tüm ailesi Türkiye’ye yerleşmeye karar veren Ayten öğretmen ise, geçmişinden ve kendini ait hissettiği topraklardan kopmak istememez ve Bulgaristan’da kalmaya karar verir. Geride sadece dedesinin kaldığı köyüne dönen genç kadın, daha öncede de bir kaç kez yollarının kesiştiği Ivan’ı kendisini beklerken bulur. Vicdan azabı, bağışlanma, aidiyet ve memleket kavramları üzerine benzersiz bir deneme olan “Çalıntı Gözler” yakın tarihimize damgasını vurmuş bir olaya tarafsız gözlerle bakan çarpıcı bir yapım.

  Bulgaristan’da gösterime girdiğinde milliyetçi kanatta büyük tepki uyandıran film, yüzyıllardır birarada uyum içinde yaşayan insanların kamplaştırılmasını, uygulanan politikalarla birbirlerine düşman edilmelerini ve ait oldukları topraklara yabancılaştırılmalarını çok yalın bir dille anlatıyor. İsimleriyle birlikte geçmişlerinden ve kültürlerinden sökülüp alınmaya çalışılan Türk azınlığın hikayesini anlatan film, yakın döneme damgasını vurmuş acı dolu bir öyküyü büyük bir tarafsızlıkla anlatmayı başarıyor.

  Bir Bulgaristan – Türkiye ortak yapımı olan ve 80’lerde Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlığın maruz kaldığı trajediyi konu olan “Çalıntı Gözler – Otkrandanati Ochi” Bulgaristan tarafından En İyi Yabancı Film Oscar adayı olarak gösterildi.

 • Yorumlar ve Derecelendirmeler:

  Çalıntı Gözler

  Herhangi bir yorum ve oylama yapılmadı, ilk yorumlayan ve oylayan siz olun.

  5

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.ETKİNLİK TAKVİMİ