Dûr (Uzak)

Dûr (Uzak)

Orjinal Adı: Dûr (Uzak)

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Kazim Öz

Film Türü: Belgesel

Film Süresi: 70 dakika

Yapım: Mezopotamya Sinema Kolektifi-Yapım 13 Film Prodüksiyon
Müzik: Ardavan Kamkar
Yapım Yılı: Türkiye, 1995-2005
Dağıtımcı: Mezopotamya Sinema

Orjinal Sitesi: http://www.mezopotamyasinema.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Gösterime Giriş Tarihi: 29 Nisan 2005
“KÖY ÜZERİNE BİR AĞIT…”
Yönetmenliğini Kazim ÖZ’ün yaptığı “DÛR (uzak)” isimli belgesel film, 29 Nisan’da seyircisiyle buluşuyor. Göç edenlerin ve geride kalanların trajedisini yalın bir dille anlatan ‘DÛR’ sinematografik arayışlar içeriyor.
Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde “en iyi belgesel” seçilen film; Tunceli-Pertek’in bir köyü olan Kürmeş’te, genç kuşağın metropollere ve Avrupa ülkelerine göçmesinin ardından geriye kalan yaşlı kuşağın yalnızlığını ve köyden uzakta yaşayanların köy özlemini anlatıyor. 1995 yılından beridir belirli aralıklarla doğup büyüdüğü Kürmeş Köyü`ne giderek göçün ve terkedilmişliğin ardından kalan yaşlı köylülere kamerasını yönelten Öz`ün filmi bir bakıma Kürmeş-Almanya hattında geçen bir göç ve toprağa özlem hikâyesidir.
Başlangıçta, sadece belgelemeye dönük çekimlerin, zamanla belli bir amaca yönelmesiyle bir köy dramasına dönüşen “DÛR”, köyde ve köyden uzak yaşayan insanların yalnızlığına tanıklık etmemizi sağlıyor. Film boyunca içine girip çıktığımız yaşantıların güçlü yorumu ve köy yaşantısının günümüzdeki trajik durumunun sergilenmesi, filmi “köy üzerine bir ağıt”a dönüştürüyor. Böylece, köyün kendisi de bir film karakterine dönüşüyor.
Türkiye çapında, aynı anda yirmiye yakın sinema salonunda gösterime girecek olan “DÛR”, Tunceli Pertekliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği’nin ‘dağıtım sponsorluğuyla’ gösterime giriyor.
Dûr (Uzak)

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT