Bu Hafta Sonun Farklı Olsun

Tarihler: 21 Mart 2009 Cumartesi ~ 22 Mart 2009 Pazar 21-22 Mart 2009

Yer: İstanbul Modern Sanat Müzesi

Nereden Alınır: www.istanbulmodern.org

Adres: Meclisi-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No.4 Karaköy Eminönü İstanbul

Telefon: 0 212 334 73 41

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 21, 2009 ~ Mar 22, 2009
BU HAFTA SONUN FARKLI OLSUN!

“ÇAĞDAŞ FOTOĞRAF SERİLERİ”NİN BU AYKİ KONUSU: Fotoğrafta maketlerin kullanımı
İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde gerçekleştirilen, Murat Germen ve Orhan Cem Çetin’in yönettiği Çağdaş Fotoğraf Serileri’nin bu ayki konusu “Fotoğrafta Alternatif Temsil Biçimi Olarak Maket”. Söyleşi, 21 Mart Cumartesi saat 16.00-18.00 arasında İstanbul Modern Sinema’da gerçekleşecek.
Çağdaş fotografik ifade söz konusu olduğunda kaydı başka türlü mümkün olmayan olayları, durumları, mekânları görüntüleyebilmek için kullanılan bir kurgu aracına dönüşebilen maketler üzerinden çekilen fotoğraflar, Murat Germen ve Orhan Cem Çetin tarafından değerlendirilecek.
Söyleşide, işlerinde maketleri olduğu gibi kullanan Thomas Demand ve küçültülmüş ölçeklerde uygulayan Lori Nix’in fotoğraflarının yanı sıra, lenslerin netlik düzlemini değiştirmek için kullanılan “tilt” özelliğinden faydalanıp, optik illüzyonlar içeren “gerçek hayat” fotoğrafları yaratarak maket fotoğrafı estetiğini yücelten Olivo Barbieri ve Miklos Gaál gibi fotoğrafçıların fotoğraflarından örnekler sunulacak.

İSTANBUL MODERN SİNEMA’DA BİR SEÇKİ: Kadın dünyasına farklı bakışlar
İstanbul Modern Sinema, Filmmor işbirliğiyle 19-29 Mart tarihleri arasında kadınların dünyasına kamerasını uzatan kadın yönetmenlerin filmlerinden bir seçki sunuyor. “Kromozom XX”in hikâyeleri hak mücadelesinden göçmenliğe, haz ve histeri ilişkisinden hastalıklı bir anneliğe uzanarak kadın dünyasına altı farklı kapı açıyor.
“Kromozom XX” başlıklı programda bu hafta sonu; Kim Longinotto’nun Güney Afrika’da Apartheid sonrası bir araya gelen beş kadının, tacize, kötü davranışa uğrayan ve unutulan çocuklar için verdikleri mücadeleyi anlatan “Teyzeler” başlıklı belgeseli 21 Mart Cumartesi saat 12.00’de, Alexis Krasilovsky’nin yedi yıl boyunca dünyanın dört bir yanında izlediği 50 görüntü yönetmeni kadının emek ve tarihlerini yansıtan “Kameralı Kadınlar” 22 Mart Pazar saat 17.00’de İstanbul Modern Sinema’da gösterilecek.

CENGİZ ÖZEK KUKLA TİYATROSU GÖSTERİLERİ: Klasik bir Karagöz yorumu
“Gölgeye Övgü” sergisi kapsamında gerçekleştirilen gösterilerde bu hafta sonu Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu yer alıyor. Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu, “Büyülü Ağaç” başlıklı özgün bir Karagöz oyununu 21 Mart Cumartesi saat 14.00’te sunacak. Gösteriler müze ziyaretçilerine ücretsizdir.

EĞİTİM ETKİNLİKLERİNDE ÇEŞİTLİ SEÇENEKLER
Gençlerle animasyon, çocuklarla kuklalar
Gençler için Animasyon Atölyesi 21 Mart Cumartesi, 13.00-15.00 Yıldız Teknik Üniversitesi İnteraktif Medya Tasarımı Anabilim Dalı ile işbirliğiyle gerçekleştirilen atölye çalışmasında, 13-18 yaş arasındaki gençler, animasyon sanatının temel üretim süreçlerindeki farklı teknik ve malzemeleri tanıyacak. Karakterler oluşturacak, senaryo hazırlayacak, storyboard ve layout çalışmasından sonra çizgi animasyonlarını yaratacaklar. Atölyede üretilen animasyonlar, atölye çalışmasının ardından 25 Nisan 2009 tarihinde saat 14.00’te İstanbul Modern Sinema’da düzenlenecek olan “Genç Animatörler” gösteriminde izleyicileriyle buluşacak.
Danışman: Özalp Eröz
Yürütücü: Osmancan Karacı, Mustafa Ahmet Kara

Çocuklar İçin Atölye Çalışmaları
İstanbul Modern, 21 Mart Cumartesi ve 22 Mart Pazar günü, “Gölgeye Övgü” sergisiyle paralel olarak 4-6, 7-8, 9-10 ve 11-12 yaş grubuna yönelik üç farklı etkinlik düzenliyor. “Gölge Resimler” adını taşıyan etkinlikte çocuklar, masal ve resmi buluşturan sanat çalışmaları gerçekleştirecek. Kahramanları, büyülü mekânları renkli kartonlara, asetatlara çizecek ve ardından çizimlerini floresan ışığıyla aydınlatılmış saydam bir yüzeyde birleştirerek öykü resimlerini tamamlayacaklar (7-8 yaş grubu için 21 Mart saat: 14.00-15.30). “Konuşan Parmaklar” adını taşıyan etkinlikte çocuklar el kuklaları yaratacak. Birbirinden farklı özelliklerle oluşturulan kuklalarla bir drama oyunu sahneleyecekler. (4-6 yaş grubu için 22 Mart saat: 10.00-11.30). “Minik Kahramanların Dev Gölgeleri” başlıklı etkinlikte çocuklar, çeşitli malzemelerden minik heykeller yaratarak, özel bir aydınlatmayla bu heykellerin büyük gölgelerini oluşturup gölge oyunları oynayacak. (9-10 yaş grubu için 21 Mart saat: 10.00-11.30; 11-12 yaş grubu için 22 Mart saat: 10.00-11.30)

Ailece Sanat
“Gölgeye Övgü” sergisiyle paralel gerçekleştirilen Ailece Sanat etkinlikleri 22 Mart Pazar günü saat 14.00-15.30 arasında 6-12 yaş grubundan çocuğu olan tüm aileler için düzenleniyor. Bu etkinlikte çocuklar ve aileleri birlikte kuklalar yaratıp kukla oyunları sahneliyorlar.
Bu Hafta Sonun Farklı Olsun

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT