Uluslararası Mizah Festivali

Tarihler: 12 Mayıs 2011 Perşembe ~ 15 Mayıs 2011 Pazar

Yer: İstanbul

Nereden Alınır: Bilgi için: www.mizahfest.org

Adres: Erol Dernek Sokak ve Tomtom Sokak İstanbul İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 12, 2011 ~ May 15, 2011

İstanbul’un kahkahaları, 12–15 Mayıs 2011 tarihleri arasında ilk kez gerçekleşecek Uluslararası Mizah Festivali ile dalga dalga dünyaya yayılacak! T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin destekleriyle, Hayalgücü Organizasyon tarafından düzenlenen Uluslararası Mizah Festivali; karnaval, “stand-up”lar, tiyatrolar, yarışmalar, sohbetler, atölyeler, komedi şarkıları gecesi ve karikatür sergileriyle yepyeni bir festival sunuyor!

İstanbul; müzik, tiyatro ve film festivallerinin ardından, Uluslararası Mizah Festivali ile yepyeni, içerik ve boyut açısından benzeri görülmemiş bir festivalle tanışacak. Uluslararası Mizah Festivali; “Gülmek gerginlikleri alır, uzaklıkları azaltır, haşarıdır, zekâ göstergesidir, çocuksudur” düşüncesiyle yola çıkıyor.

Hayalgücü Organizasyon tarafından düzenlenen festival; yarattığı atmosferle insanlara nefes aldırmayı, birlikte yaşama isteğini canlı tutmayı, toplum olma bilinç ve duygusunu geliştirmeyi ve bu hedeflere en dolaysız yollardan birisiyle, “birlikte gülerek” ulaşmayı amaçlıyor.

Uluslararası Mizah Festivali; Keloğlan’dan Karagöz Hacivat’a, Tuzsuz Deli Bekir’den Nasreddin Hoca’ya, Kavuklu’dan Hababam Sınıfı’na, Deli Cevat’tan Hain Evlat Ökkeş’e ve bugünün gişe rekorları kıran komedi filmlerine uzanan güçlü mizah geleneğimizi yansıtıyor. Festivalin, birçok disiplini barındıran ve geniş kapsamlı içeriği ise dünyada yıllardır var olan mizah konulu festivaller arasında özgün bir yer edinmesini sağlıyor.

12–15 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası Mizah Festivali; Beyoğlu’nda yaklaşık 30 mekânı ve açık hava etkinliklerini kullanarak renkli bir program sunacak. Sanatseverler festival kapsamında; geleneksel mizah sanatlarından Seyirlik Oyun, Meddah, Ortaoyunu, Karagöz gibi gösterilerin yanı sıra, kabare, doğaçlama tiyatro, vodvil (hafif güldürü), “stand-up”, pandomim, karikatür gibi sanatları içeren etkinliklerle çeşitli sohbet, sergi ve atölyeleri takip etme imkânı bulacaklar.

Uluslararası Mizah Festivali’nin açılışı; 12 Mayıs 2011, Perşembe günü İstiklal Caddesi’nde düzenlenecek Karnaval Yürüyüşü ile gerçekleşecek.

Uluslararası Mizah Festivali Etkinlikleri

Karnaval
Uluslararası Mizah Festivali, 12 Mayıs 2011 günü İstiklal Caddesi’nde Karnaval Yürüyüşü ile başlayacak. Karnavalda; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bandosu, mizahımızın 3 boyutlu dev maskotları (Amca Bey, Abdülcanbaz, Avanak Avni, Nasreddin Hoca vb), festivalin bütün paydaşları, destekçileri ve sponsorları, mizah dergileri, sanatçılar, üniversitelerin öğrenci kulüpleri ve gönüllü katılımcılar, İstiklal Caddesi’ni hep birlikte şenlendirecekler. Karnaval korteji, sokak müzisyenleri ve roman orkestraları ile coşacak...

Oğuz Aral “Gerekli Taramalar” Sergisi
Uluslararası Mizah Festivali, Oğuz Aral’a dair en büyük sergiyi düzenliyor: “Gerekli Taramalar”. Oğuz Aral’ın karikatürleri, tabloları, çizgi filmleri, yazıları, kalemleri, tarama uçları, gözlükleri… Boksörlüğünden pehlivanlığına, pandomim ustalığından müzisyenliğine her yönüyle Büyük Usta Oğuz Aral’ı anlatan “Gerekli Taramalar” sergisi, 12 Mayıs 2011’de ziyarete açılacak.

Sahne Gösterileri
Festival çerçevesinde 6 sahnede, 4 gün boyunca toplam onlarca komedi oyunu sahnelenecek. Kabare, doğaçlama tiyatro, bulvar tiyatrosu, pandomim, kukla tiyatrosu, geleneksel seyirlik oyunlar ve meddah festival boyunca İstanbul’u güldürecekler.

Uluslararası Konuklar
ABD’den ünlü karikatüristler Peter Kuper ve Fred Harper ile Molly Crabapple, Fransa’dan çizgi roman çizeri Delvalle, İspanyol çizer ve animasyon ustası Pernan Goñi festivale sergileri, sohbetleri ve canlı performanslarıyla katılıyorlar. Festival için Almanya’dan gelecek pandomim ustaları Bodecker&Neander ise; “Deja Vu” isimli oyunlarını festival kapsamında Garajistanbul’da sahneleyecek.

“Stand-Up”lar
Festivalde 4 gün boyunca her gece bir “stand-up” gösterileri gerçekleşecek.

“Komedide Yeni Yüzler” Yarışması
“Stand-up” dünyasına yeni isimler kazandırabilmek amacıyla amatörlerin ve yarı-amatörlerin katılımıyla bir yarışma gerçekleştirilecek. Kazanan “stand-up”çılar TÜRSAB’dan birer haftalık yurtdışı ve yurtiçi tatille ödüllendirilecek.

Mizah Sokakları
Uluslararası Mizah Festivali’nin en önemli ayağı, sokakta yapılacak etkinlikler olacak. Bu çerçevede İstiklal Caddesi’ne bağlı iki sokak, Erol Dernek Sokak ve Tomtom Sokak, “Mizah Sokağı” olarak belirlendi.

Mizah Sohbetleri
• Mizah Ustaları ile Sohbetler
• Mizah Dergilerinin Çizerleri ile Sohbetler
• Karikatürlerle Türkiye Tarihi Sohbeti
• Yeşilçam`da Komedi Sineması Sohbeti

Atölyeler
“Karikatür Nasıl Çizilir?” Atölyeleri
Doğaçlama Tiyatro Atölyeleri
Kukla Atölyeleri

Sergiler
Oğuz Aral “Gerekli Taramalar” Sergisi
Karikatürcüler Derneği Sergileri
Yurtdışından Konuk Karikatürcülerin Sergileri
Leman ve Penguen Dergilerinden Sergiler
Mizah Ustaları Sergisi
Karma Sergi
Kişisel Sergiler

Mizah Korsanları
Genç performansçılar, çeşitli kılıklarla (Nasreddin Hoca, Bektaşi, Karagöz - Hacivat, Şarlo, Palyaço, …) Beyoğlu kalabalığına karışarak; her kalabalık grubun önünde, bir dakikayı aşmayan fıkra, pandomim, spontane espriler gibi mizahi performanslar gerçekleştirecekler.

Sokakta Mizah
İstiklal Caddesi Çizgi Romanı
“Stand-Up” Gösterileri
Kahkaha Yarışması

Etkinlik Takvimi İçin Tıklayın...

Uluslararası Mizah Festivali

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT