Gülin ve Emre Dökmeci - Aklımda Bir Delilik Var

Tarihler: 27 Şubat 2014 Perşembe ~ 20 Nisan 2014 Pazar

Yer: CerModern Modern Sanatlar Merkezi

Adres: Altınsoy Cad. No:3 06101 Sıhhıye Sıhhıye Ankara

Telefon: 0312 310 00 00

Faks: 0312 310 10 00

Web: http://http://www.cermodern.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 27, 2014 ~ Nis 20, 2014

Emre Dökmeci: "Koleksiyonda en önemli konu bilgi ve zaman"

Türkiye'nin tanınan koleksiyonerlerinden Gülin ve Emre Dökmeci'nin yaklaşık 20 yıllık süreçte oluşturdukları çağdaş sanat koleksiyonları, 27 Şubat - 20 Nisan 2014 tarihleri arasında ilk kez CerModern’de sergilenecek.

1995 yılından beri derlenmekte olan Gülin&Emre Dökmeci Koleksiyonu, Ali Akay'ın küratörlüğünde özel bir seçkiyle gün yüzüne çıkıyor. "Aklımda bir delilik var" adıyla hazırlanan seçki Dökmeci çiftinin çağdaş sanat koleksiyonun yanı sıra modern sanat eserleri de barındırıyor. Koleksiyon, ilk başta satın alınan Fikret Mualla ve Haluk Akakçe gibi Türk sanatçılarla birlikte son 5-6 yıllık dönemde eklenen uluslararası sanatçıların da eserleriyle ulusötesi boyutu olan koleksiyonların ilk örnekleri arasına giriyor.

CerModern’in ev sahipliği yapacağı sergide, koleksiyonda yer alan sanatçıların çizgileri içinde özellikle başyapıt sayılabilecek dünyaca önemli sanatçıların eserlerinin seçilmesi ve yerel kültür ortamına ve izleyicisine hitap etmenin ötesinde uluslararası bir vizyon ile titizlikle oluşturulmuş olması, Gülin&Emre Dökmeci koleksiyonunun en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.

27 Şubat'ta başlayacak sergi ile ilgili Emre Dökmeci, "Biz de pek çok koleksiyoner gibi öncelikle bildik modern eserlerle başladık. Mihenk taşımız Fikret Mualla'ydı. Zaman içerisinde kendi yolumuzu çizdik. Çağdaş Türk sanatının önemli isimleri ile tanışmaya başladık. İlerledikçe olgunlaştık. Edindiğimiz eserlerin birbiriyle iletişime geçtiğini düşünerek motive olduk. Koleksiyonda en önemli konu bilgi ve zaman. Dolayısıyla koleksiyoner olmak beraberinde sorumluluğu da getiriyor.

Türk sanatçılara karşı sorumluluğumuzla uluslararası sanatçılara yöneldiğimiz gibi benzer bir kurgu ve hatta refleks ile genç çağdaş sanatçılara destek olmak adına da daha çok araştırma ve keşif sorumluluğunu da taşıyoruz" açıklamasını yapıyor.

Gülin&Emre Dökmeci koleksiyon seçkisinde yer alan sanatçılar: Franz Ackerman, Haluk Akakçe, Erol Akyavaş, Yüksel Arslan, Ramazan Bayrakoğlu, Cihat Burak, Tony Cragg, Wim Delvoye, Şükriye Dikmen, Cem Dinlenmiş, Burhan Doğançay, Fırat Engin, Jan Fabre, Andreas Gursky, Peter Halley, Karin Kneffel, Jannis Kounellis, Burhan Kum, Mustafa Kunt ve Özlem Günyol, Şükran Moral, Sarah Morris, Fikret Mualla, Hermann Nitsch, Seçkin Pirim, Gerhard Richter, Berke Soyuer, Arslan Sükan, Ali Emir Tapan, Ali Taptık, Serkan Taycan, Nazif Topçuoğlu, Ömer Uluç, Elif Uras, Ebru Uygun, Ekrem Yalçındağ, Fahrelnisa Zeid, ve Peter Zimmerman.

Gülin ve Emre Dökmeci - Aklımda Bir Delilik Var

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT