Unutmamak Sergisi

Tarihler: 19 Kasım 2013 Salı ~ 19 Ocak 2014 Pazar

Yer: MKM Beşiktaş Çağdaş Salonları

Adres: Uğur Mumcu Cad. No:8 Akatlar Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 351 93 90

E Posta: info@mkm-online.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 19, 2013 ~ Oca 19, 2014

İnsanlık tarihi, hep iyilikle kötülüğün, aydınlıkla karanlığın, ilerleme ile gericiliğin mücadelesinden oluşmuştur. Bize ‘uygarlık’ olarak sunulan değerler toplamı, bir bakıma kendini feda eden, bedel ödeyen hainliklere cesaretle direnen soylu insanların bize ortak armağanıdır. Bu insanların çoğunun adını bile bilmeyiz; bildiklerimizi de sistemin egemenleri zaman içinde unutturmaya çalışır, bu öncülerin izlerini yok eder.

Aydın olmak, sanatçı olmak her şeyden önce insanlık adına, zamana ve mekâna sahip çıkmaktır. Tarih denilen mücadele sürecini, haklılardan ve doğrulardan yana okumak, özlü insanlık birikimlerini korumaktır. Zamanın boynuna geçirilmiş yalan ilmiğini çözmek, sadece meta olarak algılanan mekânı özgürleştirmektir. Ve daha önemlisi sanat, toplumlar için bellek yaratmaktır.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Madımak Oteli trajedisini ve bunun siyasal ve idari sorumlularını unutmak mümkün değil. Özgür düşünce ve aydınlık bir Türkiye için yola çıkan otuzbeş seçkin insanlarımızı da unutmak mümkün değil. Kimileri zalim oldukları için, kimileri de hep güzel kaldıkları için hatırlanacaklar!

Unutmamak Sergisi, bir bellek merkezidir. Başka hiçbir ayrıntıya takılmadan Madımak Katliamı’nda yakılan aydınlarımızı, anılarını ve ödedikleri bedeli yaşatma sergisidir. Bu nedenle, otuzbeş ayrı sanatçımız özel olarak hazırladıkları resim ve heykellerini -içimizdeki yangının simgesi olarak birer ucundan yakarak- bu sergiye bağışladılar. İnsanlığın ve sanatın yenilmezliğini gösteren bir dayanışma sergisi oluşturdular.

Bu anlamda “Unutmamak Sergisi” örneği olmayan bir sergi. Zamana utanç ekenleri mahkum eden, kendilerini feda ederek dünyamızı aydınlatanları yaşatan bir sergi. Emeği, hüneri olan her sanatçımıza teşekkür ederim.

İsmail ÜNAL
Beşiktaş Belediye Başkanı

Unutmamak Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT