İstanbul Oyuncak Müzesi

4,8

İstanbul Oyuncak Müzesi
Kategori:İstanbul Müzeleri
Adres:Ömerpaşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok. No:17 Göztepe Kadıköy İstanbul Telefon:0216 359 45 50 - 51 Web:www.istanbuloyuncakmuzesi.com Mail:info@istanbuloyuncakmuzesi.com


 • İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında Sunay Akın’ın ailesinden kalma Göztepe’deki köşkünde kurulmuştur. Yazar, müze kurma fikrinin temellerini daha çocukluk yıllarında atmıştır. Sunay Akın 6 yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’a yapmış olduğu bir seyahatte Arkeoloji Müzesini ziyaret eder. Bu geziden o kadar etkilenir ki müzeciliği oyunlarına katar ve en çok sevdiği oyun haline gelir. Ancak diğer çocuklar pek ilgi göstermediklerinden oyunu hep kısa sürer.

  Oyuncak müzesi fikrinin temelleri ise şairin, 20 yıl önce Almanya’nın Nürnberg kentine yapmış olduğu seyahatine uzanıyor. İlk kez o zaman böyle bir müzeyle karşılaşan Sunay Akın, kendini oyuncaklardan saatlerce alamadığını itiraf ediyor. Akın daha sonra gittiği tüm ülkelerde oyuncak müzesi aramaya başlar ve bu gezilerin sonunda gelişmiş her ülkenin mutlaka oyuncak müzesi olduğunu ve teknolojik açıdan kendini geliştiren ülkelerin oyuncak sanayisinde lider olmayı başardıklarını fark eder. Şair o müzeleri gezerken şunları düşünür “Hayal etmenin ve düş kurmanın tarihi var. Bu tarih o müzelerde yaşatılıyor. Türkiye’de de böyle bir müze olmalı ve hayaller korunmalıydı.”

  Yazar bu müzeyi kurma amacını ise şu sözlerle ifade etmekte “Oyuncak Müzelerini gezerken içimde hep anlaşılmaz, garip bir duygu taşıdım. Neden benim ülkemde oyuncak müzesi yok diye. Bu beni rahatsız etti. Hani istiridyenin içine bir kum taneciği girer, istiridye bundan rahatsızlık duyar ve o kum taneciğini izole etmek için etrafında bir salgıya çevirir ya; hani böylelikle inci oluşur ya… İşte oyuncak müzesi de böyle bir inci. İçime bir kum taneciği girdi ve bu beni rahatsız etmeye başladı. Çünkü bütün uygar ülkelerin oyuncak müzeleri var, o zaman bir salgı ortaya çıkardım ve bu müzeyi kurdum”

  15 yılda gezdiği ülkelerdeki antikacılardan ve açık arttırmalara katılarak satın aldığı oyuncaklarla bu müzeyi kuran sanatçı insanlara masalsı bir dünya kurmak istemiş. Sunay Akın oyuncak Müzesi hayalini gerçeğe taşırken sahne tasarımcısı Ayhan Doğan ile çalışmıştır. Yazar, Ayhan Doğan ile çalışmasının sebebini ise şöyle açıklamakta; “Bu müzede hayallerimizdeki kahramanları sergileyeceğimize göre, her odanın bir sahne görünümünde olması gerekliydi. Bu işi de en iyi başarabilecek olan isim Ayhan Doğan’dı.

  Müze sözcük olarak ilham perisi anlamını taşıyor. Müze mitolojideki Zeus’un 9 güzel kızı “Musa”lardan gelir. Akın hiçbir müzenin kar amaçlı kurulmayacağını ilham perilerinin ona kazandırdığı ne varsa onlarla müze kurduğunu, sevenlerinin kendisi için harcadığı parayı onlara hizmet olarak sunmaya çalıştığını ifade ediyor.

  Müzedeki oyuncakların sayısı ve çeşidi konusunda sınır bulunmamaktadır. Oyuncak müzesinden içeri adımınızı attığınız anda sizi masalsı bir dünya beklemektedir. Evcilik oynadığınız bebeğiniz, kurşun askerleriniz, metal arabalarınız, çocukluğunuz, anılarınız sizleri bekliyor. Sunay Akın, yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık dört bin adet antika oyuncak topladı. En eski oyuncak 1817 yılına ait, Fransa`da yapılan bir oyuncak keman… 1820 yılında Amerika`da yapılan bir bebek, yine aynı ülkeden 1860 yılına ait misketler, Almanya`da yapılan yüz yaşında teneke oyuncaklar ve porselen bebekler müzenin en eski eserleri arasında.

  Müze 5 kattan oluşmaktadır. Konferans salonunun bulunduğu en alt katta kendinizi bir denizaltının içinde bulacak, çayınızı kahvenizi yudumlayacağınız cafede ise bir oyuncağın dişlilerinin içinde hissedeceksiniz. Girdiğiniz her odada farklı bir macera yaşayacak ve çocukluk dostlarınızla karşılaşacaksınız.

  Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri haricinde, hafta içi, 09:30-18:00; hafta sonları ise 09:30 - 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
  Ziyaret Ücretleri: İndirimli:9 TL Tam: 12 TL.
  Müzemize fotoğraf çekimi yasaktır


 • Yorumlar ve Derecelendirmeler: Tüm Yorumlar için tıklayınız

  İstanbul Oyuncak Müzesi

  • zehra atalay

   ben sunay akına teşekkür etmek istiyorum çünkü çocuklar için harika bir müze açmış ve bunla kalnanış çocukları ve çocuklarını gülerken gören anne babaları sevindirmiştir ben ona çok iyi bir yaptığını söylemeyi zorunluluk olarak kabul ediyorum ayrıca gene böyle bir çalışma yapmasınıda öneririm çünkü günümüzde çocuklar çok hor görülüyor bazıları çalıştırılıyor belki onlar için böyle bir yer yada yardım için bir dernek kurabiliriz bende yardım edebilirim zaten bu işler için uzun zamandır koşuşturuyorum

   2013-05-14
  • Mustafa ÇULHA

   İlk defa duyuyorum böyle bir müzeyi.....:D <3

   2013-05-16
  • mukadder

   Istanbul'u tanımaya ve tanıtmaya karar verdim. İlk olarak bu Oyuncak Müzesi'nden başlayacağım. Yani çocukluktan, çocuklardan ve hayallerden... Ve hayallerin gerçekleştirildiği yerden... Sunay Akın'a, hayallerin göz ile görülebilir olacağını gösterdiği için teşekkür ederim. Bugün gezeceğim Müze'yi ve tekrar yazacağım.

   2013-08-18
  • Şebnem Nisa Güneysu

   Ben 5 6 yaşalarında gıttım . Şuan 5 e gıdıyorum ve ben orayı gezerken her görduğum oyuncak keske benım olsa demiştim .şimdide keşke şu bilgisayar olmasa o oyuncakların hepsi benim olsa bin bir türlü oyuncaklar var hepsi birbirinden güzeldi .

   2013-12-23
  • seçil

   ne kadar

   2014-03-11

  Toplam 12 yorum.

  4,8

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.


 • Görseller: İstanbul Oyuncak Müzesi
  İstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesi
 • İstanbul Oyuncak Müzesi Haritadaki YeriETKİNLİK TAKVİMİ