Sakıp Sabancı Müzesi

5,0

Sakıp Sabancı Müzesi
Kategori:İstanbul Müzeleri
Adres:Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan Sarıyer İstanbul Telefon:0212 277 22 00 Web:http://muze.sabanciuniv.edu Mail:muze@sabanciuniv.edu Faks:0212 229 49 14


 • Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul`da Boğaziçi`nin en eski yerleşimlerinden Emirgan`da yer almaktadır.

  Müzenin ana binası olan villa, 1927 yılında Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan mimar Edouard De Nari`ye yaptırılmış ve Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmış, kısa bir süre de Karadağ Sefareti olarak hizmet vermiştir.

  1950 yılında Adanalı sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv ailesine mensup Prenses İffet`ten satın alınan köşk, aynı yıl satın alınarak önüne yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas`ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü "Atlı Köşk" olarak anılmaya başlanmıştır.

  Atlı Köşk`ün arazisi içindeki ikinci at heykeli ise, 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Haçlı kuvvetlerince yağmalanan İstanbul Sultanahmet meydanından alınarak, Venedik San Marco kilisesi önüne yerleştirilen 4 attan birisinin dökümüdür.

  1966 yılında Hacı Ömer Sabancı`nın vefatından sonra aile büyüğü olan Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanan Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı`nın zengin hat ve resim koleksiyonunu barındırmış, 1998 yılında da içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi`ne tahsis edilmiştir.

  Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan Müze`nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur.

  Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunmaktadır.

  Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri haricinde diğer günler; Salı, Perşembe, Cuma ve Pazar : 10.00-18.00, Çarşamba ve Cumartesi : 10.00-22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze, Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü ve 1 Ocak`ta kapalı olacaktır.

  Müze Giriş Ücretleri
  Tam Bilet: 12 TL
  Grup Bileti ( En az 10 kişi ): 8 TL
  İndirimli Bilet : 4 TL (Öğrenciler, öğretmenler ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler)
  Çarşamba Günleri:Ücretsizdir.

  Ücretsiz Giriş:
  14 yaş ve altı çocuklar
  Engelliler ve bir refakatçi
  Sabancı Üniversitesi akademik ve idari personeli
  ICOM Kart sahipleri
  Basın mensupları

  Toplu Bilet Olanağı
  Toplu bilet talepleri ( en az 25) için Müze pazarlama bölümümüzü arayabilirsiniz.

  Son biletler Müze kapanışından yarım saat önce satılır.


 • Yorumlar ve Derecelendirmeler: Tüm Yorumlar için tıklayınız

  Sakıp Sabancı Müzesi

  • İlknur arık

   Müzeyi çok beğendimipad le geznek harikaydı hele minyatürlerin oynaması çok güzeldi eski istanbul resmini de beğendim önündeki masadaki yuvarlaklara dokununca mahla ların çıkması çok güzeldi.grift shop da çok güzel hediyelikler vardı fiatlarda makuldu.kızıma eşime ve arkadaşlarıma hediyeler aldım.emeği geçen herkese billassa sabancı ailesine teşekkür ederim

   2013-05-31

  Toplam 1 yorum.

  5,0

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.

 • Sakıp Sabancı Müzesi Haritadaki YeriETKİNLİK TAKVİMİ