Tarihi Galatasaray Hamamı

3,0

Tarihi Galatasaray Hamamı
Kategori:Tarihi Eserler
Adres:Turnacıbaşı sok. No: 24 Galatasaray / Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul Telefon:0212 252 42 42 - 0212 252 43 42


 • Web: www.galatasarayhamami.com

  Tarihi Galatasaray Hamamı
  Galatasaray Hamamı, Galatasaray Külliyesi içinde yer alıp, Sultan II. Beyazıt tarafından 1481 yılında külliye ile beraber inşa ettirilmiştir.

  Galatasaray Hamamı’nın yapımı gizemli bir hikayeye dayanır. Sultan Beyazıt o zamanlar şu anki Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Hamamı’nın yer aldığı arsada gezinirken bir kulübe gözüne çarpar. Bu kulübe zamanın sayılan zatlarından olan Gül Baba’ya aittir, Sultan Beyazıt bu zat ile tanışıp “Gül Baba bir dileğiniz var mıdır?” diye buyurur ve Gül Baba da cevaben bu arsaya yüzyıllara hükmedecek içinde büyük bir mektep ve büyük kubbeli hamam bulanacak bir külliye yapılmasını ister. Sultan Beyazıt bu dileği aynen kabul ederek 1481 yılında külliyeyi inşa ettirir. Gül Baba’nın yatırı halen külliye içindedir ve Galatasaray Hamamı Gül Baba’nın aynen istediği gibi yüzyıllara hükmetmektedir.

  “Galatasaray Tarihi” adlı eserin müellifi merhum Fethi İsfendiyaroğlu Galatasaray Hamamı’nın kendi talebeliği süresince Lise öğrencilerine hizmet verdiğini belirtmektedir. Şöyle der Galatasaray Liseli İsfendiyaroğlu; “Evvelce bizim zamanımızda her sabah hamam servisi tertibatı vardı. Talebeler yatakhanelerden grup grup toplanarak mektebin arka bahçesine bitişik olan Galatasaray Hamamı’na sevkedilirlerdi. Talebeler hamamdayken bu hamamın sokağa bakan tarafındaki kapı kapalı tutulurdu ve dışarıdan hiçbir müşterinin girmesine müsaade edilmezdi.”

  Yüzyıllara hitap eden Galatasaray Hamamı birçok paşaya, kadıya, sadrazama padişaha hizmet etmiş ve bu insanların tertemiz hayatlarında pay sahibi olmuştur.
  Galatasaray Hamamı geçmişin mirasını başının üstünde taşımaya devam ederken gelişen hayat standartlarının emrettiği modernlikten de taviz vermeme ilkesini hem mimari yapısında hem hizmet kalitesinde hem de çalışanlarının güleryüzünde hissettirmektedir.


 • Yorumlar ve Derecelendirmeler: Tüm Yorumlar için tıklayınız

  Tarihi Galatasaray Hamamı

  • öznuro hilo

   güzel gsliyiz ha ölümüne knkyız

   2012-10-10
  • amine erkan

   bende tarihi galatasaray hamamına gitmeyi düşünüyorum

   2012-10-27
  • enes ertem

   çok çok çokçok güzel bir siteymiş

   2012-11-19

  Toplam 3 yorum.

  3,0

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.

 • Tarihi Galatasaray Hamamı Haritadaki YeriETKİNLİK TAKVİMİ