XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 - PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu

XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 - PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu

Tarihler: 17 Aralık 2021 Cuma ~ 24 Şubat 2022 Perşembe

Yer: Alan Kadıköy

Adres: Acıbadem Mahallesi, Muhittin Üstündağ Caddesi Kadıköy İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 17, 2021 ~ Şub 24, 2022

Kadıköy Belediyesi’nin yeni kültür sanat mekânı Alan Kadıköy, bugünden itibaren kapılarını tüm sanatseverlere açıyor.

Anadolu yakasının öne çıkan kültür sanat mekanlarından biri olmayı hedefleyen Alan Kadıköy, bu iddiasıyla uyumlu olarak galerisinin kapılarını “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 - PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu” adlı sergiyle bugün (17 Aralık) açtı.

“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı” sergisinin ilki Ferit Edgü küratörlüğünde, 2011’de Santral İstanbul’da gerçekleşmişti. 10 yıl sonra devamı niteliğinde, 433 eser arasından 182 eserin Metin Deniz tarafından bir araya getirildiği sergi, 17 Aralık 2021 – 15 Şubat 2022 tarihleri arasında Alan Kadıköy’de sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul’un Anadolu yakasında bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı sergide sanatseverler resim ve heykelleri görmenin yanı sıra konuşma programları, rehberli turlar ve ayrıca çocuklar için atölyelerin de dahil olduğu etkinliklere katılabilecekler.

Açılış konuşmasında Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı “Buradaki sergi bizim ufkumuzu, yukarıdaki salon da bakış açımızı gösteriyor. Bünyesinde tiyatro, sergi, konserler ve farklı sahne performanslarına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Alan Kadıköy, Türkiye’de yerel yönetimlerin sanata yaklaşımını kökünden değiştirmeye aday bir mekân. Alan Kadıköy bu iddiasını hayata geçirmek için kamu özel sektör işbirliğinin yaşamsal önemde olduğu bilinciyle hareket ediyor. Kadıköy Belediyesi Papko Holding işbirliğiyle düzenlenen XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 başlıklı sergi tam da bu noktada kamu özel sektör işbirliğinin doğru tasarlanmış projelerle hayata geçmesinin ne kadar muazzam bir potansiyel barındırdığına iyi bir örnek teşkil ediyor.” şeklinde belirterek Alan Kadıköy’ün öneminin altını çizdi.

Alan Kadıköy, sergi kapsamında Türk resim tarihinin Abidin Dino, Adnan Çoker, Albert Bitran, Ara Güler, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Fikret Muallâ, Hakkı Anlı, Komet, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Nejat Melih Devrim, Ömer Uluç, Selim Turan ve Yüksel Arslan gibi büyük ustalarının resimlerine ve İlhan Koman, Koray Ariş ve Seyhun Topuz gibi heykel sanatımızın dünyaya mal olmuş isimlerinin yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

Paris Ekolü: Çağdaş Türk Sanatının Dönüm Noktası
II. Dünya Savaşı sonrasında 1945-1960 yılları arasındaki dönem, uluslararası sanat tarihi araştırmalarında bir tür milat olarak kabul edilir. Paris Ekolü olarak anılan bu yıllar aynı zamanda Türkiye sanat tarihinde yepyeni bir sürecin başladığı bir dönemdir. Bu dönemde Paris'te yaşayan Türk ressamları Paris Ekolü çatısı altında, bu sürecin merkezinde yer aldılar.

Türkiye resim tarihinde Batı resmiyle sanatsal ve entelektüel olarak güçlü bağlar kurulan ve eşzamanlı bir çizgide eserler üretilen önemli bir evresine dahil olan bu sanatçıları bir araya getiren “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021”, rengin, lekenin, kompozisyonun ve formun duyumsanabilir nitelikleriyle donanmış yüzeylerde Paris Ekolü’yle temas etmiş ve modern sanat tarihine iz bırakmış sanatçılara yeniden bakıyor.

PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu
19 yıl önce müzayededen satın aldığı bir Selim Turan tablosu ile sanat serüveni başlayan Öner Kocabeyoğlu, yoğun olarak Paris Ekolü ile ilgilendi ve bu dönemden eserler topladı. 2009 yılı sonlarında hem koleksiyonu daha etkin bir şekilde değerlendirmek hem de günümüz sanatçılarından olmak üzere, farklı uluslararası sanatçıların yeni alımlardan oluşan bir seçkiyi meraklılarıyla paylaşabilmek amacıyla, daha önce Fahr-el-Nissa Zeid'in 1940’lı yıllarda ikinci katında ilk sergisini açtığı Ralli Apartmanı'nında Papko Art Collection'ı açtı.

Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu modern, çağdaş ve yükselen sanatçıların önemli eserlerine yer veren Türkiye’deki en önemli koleksiyonlardan biri olma özelliğine sahiptir. 100’den fazla sanatçının 1500’ü aşkın eserinin yer aldığı koleksiyon, araştırma, yayınlar ve küratöryal sergiler ile sanatseverlerle paylaşılmaktadır. Kurumsal işbirlikleri çerçevesinde de koleksiyondan ulusal ve uluslararası birçok müze ve kuruma sergilenmek üzere ödünç eser verilmektedir. Başlangıcında Türkiyeli Paris Ekolü sanatçılarına odaklanan koleksiyon, 20. yüzyıl Modern Sanatı, 1960 sonrası Çağdaş Sanatı, yeni kuşak genç sanatçılar ile dünya çapında önemli yabancı çağdaş sanatçılara ait yapıtlarla zenginleşerek gelişmeye devam etmektedir.

Koleksiyondaki eserlerden derlenen karma sergi kurguları devam ederken, Öner Kocabeyoğlu aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok müzeye koleksiyondan sergilenmek üzere ödünç eser vermektedir. PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu hakkında gelişmeleri @papkoartcollection Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT