Giysiler Ne Anlatır?

Kitap En Yeniler Giysiler Ne Anlatır?
Giysiler Ne Anlatır? - Seda Yılmaz

Kategori: En Yeniler

Yazar: Seda Yılmaz

Kitap Türü: Anlatı

Yayınevi: Mundi

Basım Yılı: 2020

Sayfa Sayısı: 168

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 15, 2020

Moda editör ve yazarı Seda Yılmaz’dan moda dünyasının perde arkası, kadınlık, güzellik ve bedenle ilişkisine dair kültürel ve kişisel bir dönüşüm hikâyesi.

Uzun yıllar moda dergilerinde çalıştıktan sonra feminizm üzerine kafa yormaya başlayan bir kadının, defilelerden moda çekimlerine, modanın ışıltılı merkezine dair kişisel anekdotlarla, giydiği kıyafetleri ve bunların yüklendiği tarihsel, kültürel ve toplumsal anlamları anlattığı bir moda yolculuğu. Seda Yılmaz sutyenden çantaya modanın sembollerinden yola çıkarak, Chanel'in Versailles'daki muhteşem defilesinden moda editörlerinin havalı ama parasız yaşamına uzanan bir perspektifle moda dünyasını anlatırken giysilerimizin işlev ve görüntünün çok ötesinde anlamlar taşıdığını da ortaya koyuyor.

“Giysiler Ne Anlatır? sadece bir moda kitabı değil. Seda'nın tecrübeleriyle koşut olarak yakın moda tarihini aktarırken irdelediği pek çok konu var. Geçtiğimiz yüzyıllara ait korse, mini etek, smokin ceket gibi anahtar objeler, 80’lerdeki marka ve logo diktatörlüğü, 90’lardaki süpermodellerin imaj yüklemesi, blogger’larla editörlerin tartışması, feminizmin geçirdiği evreler ve modaya yavaş yavaş hükmetmesi, Batı’nın güzellik kavramındaki değişimlerin Türkiye’ye ayarlanmış merceklerle incelenmesi, modayla ilgili değerlerin nasıl dönüştüğü, kısıtlı basılı materyallerin dolaştığı zamanlardan, Instagram’ın egemen olduğu günümüz dünyasına geçiş gibi birçok meseleyi aktarırken izlediği kişisel yol, onun herkesten ayrılmasına sebep oluyor. Bence yazarın en önemli özelliği, neyi anlattığından çok, nasıl anlattığıyla ilgili.

Türkiye’ye özgü yaşamın ani sıçrayışlarının sokaktaki insana olan etkisini ve modanın Türk insanı için değişen anlamlarını, biraz gülümseyerek, biraz burkularak ama hep başınızla onaylayarak okuyor ve yavaş yavaş sindiriyorsunuz. Giysiler Ne Anlatır? moda tarihinin buğulu atmosferini okura öylesine etkileyici bir biçimde yansıtıyor ki, kendi gerçekliklerinizden apayrı, nostaljik bir yolculuk içinde, yazarla el ele yürüyormuş gibi hissediyorsunuz.Seda Yılmaz’ı şimdiye kadar tanımadıysanız, bu kitapla onu sadece tanımakla kalmayacak, aynı zamanda yeni bir dostla, kahve ve lokum eşliğinde, içinizi ısıtan, öğreten sıcacık bir sohbet etmiş olacaksınız.”

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT