İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu

İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu

Kitap Editörün Seçtikleri İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu
İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu - Kolektif

Kategori: Editörün Seçtikleri

Yazar: Kolektif

Kitap Türü: Bilim

Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Basım Yılı: 2023

Sayfa Sayısı: 224

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 22, 2023

Ayrıntı Yayınları, “tıbbın babası” olarak bilinen İbn Sina’nın, Küçük Tıp Kanunu’nu gözden geçirilmiş yeni baskısıyla okurlarla buluşturuyor. Prof. Dr. Kadircan Keskinbora tarafından yayıma hazırlanan İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu on makaleden oluşuyor. Kitap, tıp dünyasına yaptığı çok değerli katkılarıyla anılan ve anılacak olan büyük bilim insanı İbn Sina’nın, Batı tıp âlemine adeta bir patlama etkisi yapan 5 ciltlik ünlü kitabı el-Kānūn fi’t-Tıbb’ın tek cilde dönüştürülmüş bir özetini sunuyor.

Tam adı Ebu Ali el-Hüseyin İbn Abdullah İbn Sina el-Buharî olan ve kısaca İbn Sina, hem bilimsel hem metafizik yorumlarıyla dünya felsefesine; akılcı, deneyci ve bütüncül yaklaşımlı hekimliğiyle de dünya tıbbına silinmez damgalar vurmuştur. Kendi hekimlik deneyimini İslam tıbbı, Galenos’un tıbbi sistemi, antik Çin, Hint, Mezopotamya, Mısır ve Uygur tıbbı ile birleştirerek geliştiren bu büyük bilim insanının ünlü kitabı el-Kānūn fi’t-Tıbb, yaklaşık 800 yüzyıl boyunca gerek Avrupa üniversitelerinde gerek İslam dünyasındaki tıp okullarında ders kitabı olarak okutulmuştur.

el-Kānūn fi’t-Tıbb’ın az bilinen küçük modeli Küçük Tıp Kanunu, İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu başlığıyla ve gözden geçirilmiş yeni baskısıyla Ayrıntı Yayınları’nın Bilim Dizisi’nde yerini aldı. Daha önce Bahçeşehir Üniversitesi tarafından İngilizce, Arapça ve Türkçe olmak üzere üç dilde, renkli ve akademik bir kitap olarak yayımlanan kitap, yeni baskısında sadece Türkçe olarak ve daha geniş okur kitlelerine hitap edecek şekilde yeniden değerlendirildi.

Büyük bilginler, geniş çaplı eserlerinin küçük modellerini veya öncül tanımlayıcı kitapçıklarını da yazarlardı. İbn Sina da bu büyük bilginlerden biridir. Dünyaca bilinen el-Kānūn fi’t-Tıbb kitabının küçük modeli olarak Kānūn-u Sağīr (Küçük Kanun) kitabını da insanlığa armağan etmiştir.

İbn Sina, eserlerinin büyük çoğunluğunu, İslam uygarlığının bilim dili olan Arapça ile yazmıştır. Dünyada örnekleri çok az bulunan Küçük Tıp Kanunu’nun Türkiye’de, Prof. Dr. Kadircan Keskinbora’nın araştırmalarıyla dört el yazması örneği saptandı. Keskinbora ve ekibinin titiz çalışmalarıyla Türkçe ve İngilizceye çevrildi, Türkiye’de ve Avrupa’da basıldı. Türkçe tercümesinin mevcudu uzun süredir bitmiş durumda olan kitabı tekrar değerlendirilerek okurla buluşturuyoruz.

İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu (Kitāb el-Kānūn el-Sağīr fi’t-Tıbb), raflarda ve internet satış sitelerinde!

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT