7. İstanbul Lale Festivali Başladı

"Lale tekrar evine dönüyor diye başlattığımız çalışma sonucunda bugün İstanbul`da 12 milyon lale soğanı İstanbullular`a artık kendini gösterdi".
16.04.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 16, 2012

"Lale tekrar evine dönüyor diye başlattığımız çalışma sonucunda bugün İstanbul`da 12 milyon lale soğanı İstanbullular`a artık kendini gösterdi".

``7. İstanbul Lale Festivali``nin açılışı dolayısıyla Emirgan Korusu`nda gerçekleştirilen törende konuşan Topbaş, Orta Asya`dan Semerkand ve Buhara`ya, oradan da İstanbul`a taşınan lalenin 150 yıl önce Hollanda`ya gittiğini ve Hollandalılar`ın laleyi sadece ekonomik değer olarak kullandığını ama artık lalenin evine döndüğünü söyledi.

Topbaş, lalenin artık Türk kültürünün bir parçası olduğunu belirterek, ``Lale tekrar evine dönüyor diye başlattığımız çalışma sonucunda bugün İstanbul`da 12 milyon lale soğanı İstanbul`lulara artık kendini gösterdi. 2005 yılında 600 bin lale soğanı diktiğimiz zaman o dönemde dahi bunu çok daha farklı değerlendirmesini yapan insanlarımız vardı. Ancak burada bugün gururla ifade etmek istiyorum ki lale tekrar kültürümüze girdi. Hayatımızın içinde bir parça oldu`` diye konuştu.

Türkiye`de artık çiçek sektörünün ciddi anlamda kendisini hissettirir hale geldiğini ifade eden Topbaş, ``İstanbul bir ülke özelliği gösteriyor. Türkiye`nin yapısı ve coğrafyası da bir kıta özelliği göstermekte. Türkiye`nin her yerinde her şey yetişebiliyor. Dünyanın her yerinde yetişen bitki türlerini burada görmek mümkün. Bu coğrafyanın bize sunduğu bir güzellik de her tür bitkiyi yetiştirme imkanımız var. Bu nedenle biz istiyoruz ki İstanbul`u ve Türkiye`yi bu bitkileri yetiştirme merkezi haline getirelim`` şeklinde konuştu.

Topbaş, bu sayede ekonomiye katkı sağlandığını vurgulayarak, ``Zaman zaman eleştirildik. Halbuki bizim İstanbul`u zaten yeşillendirme, ağaçlandırma ve İstanbul`u güzel hale getirme çalışmalarımız sürmekte. Ancak lale özeline, çiçek özeline girdiğimiz zaman bunların bize yıllık 2,5 milyon lira civarında bir rakam... Bizim bütçemizin çok küçük cüzi bir rakamı`` ifadelerini kullandı.

Lalenin güzelliğinin yanında başka yararlarının da olduğunu anlatan Topbaş, lale yapraklarından organik gıda boyası, kumaş boyası ürettiklerini, bu sezonda da seri üretime geçmeyi planladıklarını söyledi.

Topbaş, şu anda Anadolu`ya has olan ters lale türünü tekrar geliştirmek ve doğada yaşatmak adına Van Üniversitesi ile bir çalışma yaptıklarını belirterek, İstanbul`a ayrıca yetişkin olmak üzere 8-10 yaş grubunda 30 bin adet erguvan ağacı da diktiklerini dile getirdi.

Lalelerin güzellikleriyle kente gelen yabancılara çok farklı bir İstanbul yaşattığını kaydeden Topbaş, belediye olarak yerel hizmetlerde sadece altyapı, yol yapmak değil, kentte yaşayan herkesi mutlu kılacak bir kent oluşturmak zorunda olduklarını kaydetti.

Hollanda ile Diplomatik İlişkilerin 400. Yılı

Hollanda`nın İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers de lalenin İstanbul ile Hollanda arasındaki güzel dostluğun sembolü olduğunu söyledi.

Bu sembolün bu yıl öneminin daha büyük olduğunu belirten Kervers, ``Bu yıl Hollanda ile İstanbul arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı. 400 yıldır Hollanda ile Türkiye arasında herhangi bir savaş olmamıştır ve bu dostluk ilişkisi devam etmiştir`` diye konuştu.

Kervers, 400 bine yakın Türk`ün Hollanda`da yaşadığına işaret ederek, orada yaşayan Türkler`in ekonominin gelişmesine katkı sağladığını dile getirdi.

Törende konuşmaların ardından lale özünden elde edilen gıda boyaları ile renklendirilen ve üzerinde lale figürleri bulunan 7 katlı yaş pasta kesildi. Vatandaşlara, yine bu gıda boyalarının kullanıldığı lokum ikram edildi.

Kadir Topbaş ve beraberindekiler daha sonra koruda gezerek vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Topbaş, törenin ardından festival kapsamında Emirgan At Ahırları Sergi Salonu`ndaki tezhip ve minyatür eserlerden oluşan ``Hasbahçe`` adlı serginin açılışını da yaptı.

16.04.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT