BAHÇIVANLAR ARTIK ALAYLI DEĞİL MEKTEPLİ

İstanbul Haberleri BAHÇIVANLAR ARTIK ALAYLI DEĞİL MEKTEPLİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi istihdamı arttırmak ve yeni iş alanları oluşturmak içingençlere bahçıvanlık eğitimi veriyor.
08.03.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 8, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi istihdamı arttırmak ve yeni iş alanları oluşturmak içingençlere bahçıvanlık eğitimi veriyor. Herhangi bir iş sahibi olmayıp bir meslek öğrenmek isteyenler, kendilerini geliştirmek isteyen çiçekçiler-fidancılar esnafı, resmi kurumların ilgili çalışanları, yeni mezun öğrenciler ücretsiz kurslara katılabiliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi istihdamı arttırmak ve yeni iş alanları oluşturmak içingençlere bahçıvanlık eğitim merkezlerinde eğitim veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Ağaç A.Ş. İdealtepe’de kurulan Bahçıvanlık Eğitim Merkezini yeniledi. Buradaki bahçıvanlık eğitimini tamamlayanlara İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet tarafından sertifikaları verildi.

Düzenlene törende konuşan Ahmet Selamet, Bahçıvanlık Eğitim Merkezinin gençlereyeni iş imkânı sağlayan bir meslek öğreten önemli bir eğitim merkezi olduğunu belirterek, “Burada sevgili kursiyerlere hayatlarını kazanmaları için balık tutmayı öğretiyoruz. Burada verdiğimiz kurslarla hem nitelikli işgücünü arttırarak istihdama katkıda bulunuyoruz. Hem de çevreyi güzelleştirme ve koruma bilincini veriyoruz. Bu kurslarımız Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinin İşbirliği ve AĞAÇ A.Ş. Koordinatörlüğünde yapılıyor. Bu kurslarımız herkese açık. Ve üstelik ücretsiz” diye konuştu.

“Herhangi bir iş sahibi olmayıp bir meslek öğrenmek isteyenler, kendilerini geliştirmek isteyen çiçekçiler-fidancılar esnafı, resmi kurumların ilgili çalışanları, yenimezun öğrenciler bu kurslarımıza katılabilirler” diyen Selamet, aynı zamanda bahçe ve peyzaj işlerine ilgi duyan her eğitim seviyesinden ve meslek grubundan vatandaşı da kurslara beklediklerini söyledi. Kursun sonunda başarı gösterenlere M.E.B. Halk Eğitim Merkezinin ‘Başarı Sertifikası’ ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ‘Katılım Sertifikası’ verdiklerini ifade eden Selamet, “Yani İstanbul’un bahçıvanları artık alaylı değil mektepli” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2 ayrı eğitim merkezinde bir dönemde 110 kişinin kurs gördüğünü, bugüne kadar eğitim görenlerin ise 1394’e ulaştığını anlatan Selamet, “Kursiyerlerimiz belki hayatlarını kazanacakları bir meslek öğrendiler belki bir esnaf olarak bilgilerini üst seviyeye çıkardılar belki de boş zamanlarını değerlendirecekleri, bahçelerini düzenleyecekleri hobilerini geliştirdiler” şeklinde konuştu.

Ahmet Selamet, konuşmasının ardından bahçıvanlık kursunu tamamlayanlara sertifikalarını verdi. Her yıl 2 veya 3 dönem açılan bahçıvanlık kursunda 12 haftada; proje okuma ve Sera Yapım Tekniği’nden Süs Bitkileri Hastalıkları İle Mücadele dâhil pek çok konuda kursiyerlere teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri işbirliği ve AĞAÇ A.Ş. Koordinatörlüğünde yürütülen Park - Bahçe ve Koruların Bakımı kursuyla nitelikli işgücünü arttırmak ve istihdama katkıda bulunuluyor. Herhangi bir iş sahibi olmayan, bu mesleği öğrenmek isteyen veya çiçekçi - fidancı esnafı, resmi kurum personelleri veya bahçe ve peyzaj işlerine ilgi duyan herkes ücretsiz olarak kurslara katılabiliyor. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu yakasında İdealtepe 50. Yıl Parkı’nda, Avrupa yakasında ise Eyüp’teki Haliç Şefliği’nde eğitim hizmetleri veriliyor.

08.03.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

İlginizi Çekebilir

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT