Fikirtepe’de Vatandaşların Yükseklik Hakkı Korunuyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Fikirtepe’de verilen maksimum 80 metre yükseklik hakkının korunmasını karara bağladı.
15.03.2012 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 15, 2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Fikirtepe’de verilen maksimum 80 metre yükseklik hakkının korunmasını karara bağladı. Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Ergün Turan, “Başkanımız Kadir Topbaş ve Bürokrasi ile yaptığımız değerlendirme sonucunda, Fikirtepe’de halkımızın da beklentisi yönünde verilen hakların devamından yana karar aldık. Orada artık dönüşüm bekliyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Fikirtepe’nin kentsel dönüşümünde verilen maksimum 80 metre yükseklik hakkının korunmasını karara bağladı. Karar Meclis Üyelerinin oybirliğiyle alındı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkan Vekili M. Ergün Turan, Fikirtepe dönüşüm planlarında maksimum yüksekliğin 80 metre olarak belirlendiğini, buna karşılık Şehir Planlama Müdürlüğü’nün bu yüksekliğin yeniden gözden geçirilmesi için bir çalışma yaparak Belediye Meclisi’ne gönderdiğini söyledi.

Konunun teknik detaylarını Belediye Meclisi İmar Komisyonu ve bürokrasi ile detaylı olarak inceledikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını ifade eden Ergün Turan, “Fikirtepe’de halkımızın da beklentisi yönünde bina yüksekliklerinin maksimum 80 metre olarak devamından yana karar aldık. Belediye Meclisimiz de yeni getirilen yüksekliklerin düşürülmesi teklifini reddederek mevcut 1/1000’lik planda belirlenen yüksekliğin korunması kararını aldı. Fikirtepeli vatandaşlarımızın daha önceki planda verilen yükseklik haklarını korumuş olduk” dedi.

Vatandaşların son aylarda yaşanan siluet tartışmalarından Fikirtepe’nin de etkileneceği yönünde endişeleri olduğunu dile getiren Turan, şöyle konuştu; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü siluet çalışması Tarihi yarımada ile alakalıdır. O çalışmamız bitti ve şu an yürürlükte. Anadolu yakasının ayrı bir silueti var. Fikirtepe’de yapılacak binaların yüksekliğinde bir değişiklik düşünmüyoruz.”

Fikirtepe’de vatandaşların inşaat firmalarıyla anlaşarak tamamen rızaya dayalı bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdiğini, bu konuda kamuoyunun yanlış algılamasına müsaade etmemek ve oluşmuş yapıyı bozmamak adına bu kararı aldıklarının altını çizen Turan, “Fikirtepe’de mevcut kentsel dönüşüm şartları ve düzeni devam edecek. Orada artık dönüşüm bekliyoruz" şeklinde konuştu.

15.03.2012 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT