İETT Sürücülerine Mesleki Yeterlilik Standardı Getiriliyor

Ticari taşıt sürücülerinin eğitimlerine yönelik Mesleki Yeterlilik Standardı`na İETT de dahil edildi.
20.02.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 20, 2012

Ticari taşıt sürücülerinin eğitimlerine yönelik Mesleki Yeterlilik Standardı`na İETT de dahil edildi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında imzalanan ticari taşıt sürücülerinin eğitimlerine yönelik Mesleki Yeterlilik Standardı`na İETT de dahil edildi.

Genel Başkan Bendevi Palandöken`in ev sahipliğinde Ankara`da TESK Genel Merkezi`nde gerçekleşen imza törenine MYK Başkanı Bayram Akbaş, İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, TESK Genel Başkan Vekilleri Faik Yılmaz, M. Burhan Aksak ve Genel Sekreteri Naci Sulkalar katıldı. TESK ve İETT arasında imzalanan protokolle, minibüs şoförleri, okul servis aracı şoförleri, kamu personeli servis aracı şoförleri ve otobüs şoförleri için mesleklerinde meslek standardı hazırlanması ve bu standartların Ulusal Meslek Standardı olarak Resmi Gazete`de yayınlanması süreci hayata geçmiş oldu.

Protokol imza töreninde konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, standart çalışmasının en önemli eğitim çalışmalarından biri olduğunu, standart hazırlandığı zaman mesleği icra edenlerin neyi nasıl yapacaklarını önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde bilebileceklerini vurgulayarak, "Artık şoförlük mesleği işsizlerin mesleği olmayacak. Önüne gelen ticari araç sürücüsü olmayacak. Şoförlüğünde bir standardı olacak. Yani şoförlük mesleksizlerin mesleği olmayacak. Bu düzenleme ile gerçekten şoför olanlar bu mesleği yapacaklar." dedi.

13 milyon 600 bin kişinin yaşadığı İstanbul`da toplu taşıma hizmetlerinin önemli bir kısmının İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Umum Müdürlüğü (İETT) otobüsleri ile gerçekleştirildiğini belirten Genel Müdür Dr. Hayri Baraçlı ise "Her gün sefere çıkan 2 bin 700, toplam 5 bin otobüsle 580 hatta hizmet veren veriyoruz. Bu hatlarda görev yapan şoförlerimizi belirlenen standartlar çerçevesinde mesleklerini icra etmeleri için gerekli tedbirleri almaya çalışmaktayız. İETT`nin 141. kuruluş yıl dönümü kutlama hazırlıklarını yaptığımız bugünlerde, İstanbul halkına en iyi hizmeti sunabilmek için her türlü tedbiri almaya gayret ediyoruz. Türkiye için örnek olmak istiyoruz. Bu nedenle İstanbul için en iyisini yapmak için gayret ediyoruz" diye konuştu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Bayram Akbaş da yaptığı konuşmada, İETT`nin TESK`in tecrübelerinden yararlanarak standart hazırlama gayretinin önemine vurgu yaptı. Standart hazırlama ve belgelendirme işinin önemini anlatan Bayram Akbaş, "Bu önemli konuda işbirliği yapan ülkemizin iki köklü kuruluşunu tebrik ediyor ve standardın bitirilmesiyle ülkemizde büyük bir sorunun çözüleceğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

20.02.2012 istanbulajansi.com

İETT Sürücülerine Mesleki Yeterlilik Standardı Getiriliyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT