İstanbul, 2020'nin Kapısını Araladı

Türkiye, 2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için büyük bir deneyimi daha geride bıraktı. 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na başarıyla ev sahipliği yapan İstanbul, 2020 yolunda yarıştığı Doha, Tokyo, Madrid ve Bakü karşısında avantaj elde etti.
16.03.2012 zaman.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 16, 2012

Türkiye, 2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için büyük bir deneyimi daha geride bıraktı. 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na başarıyla ev sahipliği yapan İstanbul, 2020 yolunda yarıştığı Doha, Tokyo, Madrid ve Bakü karşısında avantaj elde etti. İstanbul, 2005'te Şampiyonlar Ligi finali, 2010'da da Dünya Basketbol Şampiyonası sınavını geçmişti.

Türkiye, geride bıraktığımız haftada büyük bir spor organizasyonuna daha başarıyla imza attı. 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na 'kusursuz' ev sahipliği yapan Türkiye, 2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için büyük bir refaransı daha dosyasına eklemiş oldu. Altyapısı ve spor tesisleriyle Avrupa'ya nazire yapan ve her yıl onlarca şölenin altından başarıyla kalkan Türkiye, Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı da aynı şekilde geride bıraktı. Olimpiyatların ana branşı sayılan atletizm gibi özel bir spor dalından alnının akıyla çıkan İstanbul, dünya kamuoyundan da tam not aldı. Bu yıl 2012 Avrupa Spor Başkenti unvanını da elinde bulunduran İstanbul, daha önce de ortaya koyduğu projelerle özlemle beklediği Yaz Olimpiyatları'na bir adım daha yaklaştı.

Neredeyse tüm olimpik spor dallarında konuklarını ağırlayan ülkemiz, olimpiyatlar için her geçen gün önemli tecrübeler kazanıyor. Türkiye, 2004, 2005 ve 2006'dan itibaren spor yoluyla kendini en iyi tanıtan ülke oldu ve devam adımlar atmaya devam ediyor. Universiade 2005, Universiade 2011, Formula 1, Moto GP, WTA İstanbul Tenis Cup, Karadeniz Oyunları ve 2010 Dünya Basketbol, 2012 Dünya Atletizm Şampiyonası gibi birçok branşta dünya ve Avrupa şampiyonaları düzenleyen Türkiye, aday olduğu diğer organizasyonlarda da dünyada söz sahibi olduğunu gösterdi. Türkiye ayrıca Yunanistan'ın maddi imkansızlıklardan dolayı çekildiği 2013 Akdeniz Oyunları'nı da Mersin'e alma başarısı gösterdi. Erkeklerle 2010'da gerçekleştirilen Dünya Basketbol Şampiyonası'na 2014'te kadınlar kategorisini ekleyeceğiz. 2020 Olimpiyatları'ndan Roma'nın geçen ay çekilmesiyle avantaj yakalayan İstanbul; Doha, Tokyo, Madrid ve Bakü'yü geride bırakmaya çok yakın.

16.03.2012 zaman.com.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT