İstanbul'a Afet Önleme Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bakırköy`de 27 dönümlük bir alanda ``Afet Önleme ve Eğitim Merkezi`` kurulacak.
31.10.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ekim 31, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bakırköy`de 27 dönümlük bir alanda ``Afet Önleme ve Eğitim Merkezi`` kurulacak.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, bir şirket ile yapılan protokol kapsamında, başta deprem olmak üzere afet konusunda toplumu eğitmeği ve olayları simülasyon ile tecrübe etmeyi amaçlayan teknolojik bir tesis olacak merkezin proje yarışması için sürecin Şubat ayında başladığı anımsatıldı.

Açıklamada, 27 dönümlük alanda toplam inşaat alanı 9 bin 450 metrekare olacak tesisin Türkiye`de bir ilk olacağı belirtilerek, deprem, fırtına, yangın söndürme, duman deneyimi, tsunami, ilk yardım deneyimi, görsel ve işitsel eğitim sistem ve araçları, acil durumlarda haberleşme gibi olayların simülasyon ile tecrübe edileceği merkezde; planetaryum, deprem deneyim odası, fırtına deneyim odası, sıvılaşma ve deprem mekanizması deneyim odası, yangın söndürme deneyim odası, acil durum haberleşme deneyim odası, yangın söndürme oyun makinesi, çocuk oyun odası, 4 boyutlu video gösterim alanı, 3 adet seminer salonu, konferans salonu, kütüphane, ilk yardım eğitimi, duman deneyim odası, sergi alanı ve 200 araçlık otopark olacağı anlatıldı.

9 Şubat-27 Nisan tarihleri arasında kayıtları yapılan yarışmada proje teslim süresinin 18 Eylül`de dolduğu belirtilerek, 26-27 Ekim tarihlerinde de ilk jüri toplantısı yapılan yarışmanın, ikinci jüri toplantısının ise 23-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştirileceği kaydedildi.

Sonuçları Aralık ayında açıklanacak uluslararası yarışmada birincilik ödülü 100 bin dolar olurken, ikinciye 50 bin dolar, üçüncüye de 20 bin dolar ödül verileceği belirtilen açıklamada, projelerin daha sonra sergileneceği bildirildi.

Açıklamada, 1988`den beri tanınmış büyük şehirlerde mimarlık yarışmaları düzenleyen bu şirketin, 12. Mimarlık Ödülü`nü İstanbul`da vereceği belirtilerek, Onursal Başkanı Kadir Topbaş, Başkanı da Javier Del Pozo Portillo olan yarışmanın, 7 yabancı 5 de Türk olmak üzere 12 jüri üyesi bulunduğu kaydedildi.

31.10.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT