İstanbul, Afetlerde Kesintisiz Haberleşebilecek!

Gelişmiş teknolojiye sahip mobil haberleşme aracı, İSMEP kapsamında İstanbul Valiliği İl Afet Acil Durum Müdürlüğü bünyesine katıldı.
21.12.2011 İstanbul Ajansı

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Aralık 21, 2011

Gelişmiş teknolojiye sahip mobil haberleşme aracı, İSMEP kapsamında İstanbul Valiliği İl Afet Acil Durum Müdürlüğü bünyesine katıldı.

İPKB (İstanbul Proje Koordinasyon Birimi), afet sonrası kullanılmak üzere, gelişmiş teknolojiye sahip 4x4 arazi tipi mobil haberleşme aracını İstanbul`a kazandırdı.

Olası bir afet sonrası haberleşmenin kesintiye uğradığı bölgelere giderek o bölgenin durumu ve ihtiyaçlarına yönelik ilgili merkezler ile irtibat kurmayı sağlayan arazi tipi özelliği olan gelişmiş teknolojiye sahip haberleşme aracı, İSMEP kapsamında İstanbul Valiliği İl Afet Acil Durum Müdürlüğü bünyesine katıldı.

Cep telefonu şebekelerinin altyapılarının bir afet sonrası işlevini kaybettiği durumlarda devreye girecek araçta, şehirde bulunan ve telsiz kullanan tüm kuruluşlarla haberleşme imkânı tanıyan VHF ve UHF telsizler, şehirlerarası ve milletlerarası gibi uzak mesafelerle görüşme yapmaya olanak tanıyan HF telsiz sistemi, alçak ve yüksek yörünge uyduları aracılığıyla görüşme yapma olanağı sağlayan uydu telefonları ile gerek araç içi gerekse çevresinde çalışan personelin birbirleriyle haberleşmesi için IP tabanlı telsiz telefonlar bulunuyor.

Ayrıca, araç içinde bulunan bütün haberleşme ekipmanlarıyla yapılan görüşmeler kaydediliyor. Aracın bir önemli özelliği de farklı haberleşme ekipmanları ile yapılan görüşmeleri birbirine bağlayabilen bütünleştirici cihaz. Bu cihaz sayesinde farklı kanallardaki iki telsiz veya bir telsizle, bir cep telefonu veya bir sabit telefon bire bir görüşme yapabiliyor.

Her türlü ses ve görüntü uydu üzerinden internete aktarılıyor

Uydu sistemleri sayesinde uydudan televizyon yayınlarının izlenebildiği ve internetin kullanılabildiği haberleşme aracında, aynı zamanda aracın üst tarafında hidrolik bir sistem üzerinde konumlandırılan ve 360 derece dönebilen kamera sayesinde afet bölgesine ilişkin her türlü ses ve görüntü, istenilen merkeze uydu üzerinden internet vasıtasıyla aktarılabiliyor.

Araç, imkân bulduğunda cep telefonu şebekelerini ve karasal telefon sistemlerini kullanmaya da elverişli. Ayrıca, araçta 3G ve kablosuz ADSL modem de mevcut. Gerek uydu gerekse ADSL modem tarafından elde edilen interneti kablosuz olarak dağıtma imkânları da bulunuyor.

Enerjisini; rüzgâr ve güneşten elde ediyor

Aracın enerjisi, araç içerisine monte edilmiş olan jeneratörden, aracın üst tarafında bulunan 3 adet rüzgâr türbininden, 2 tanesi yön bulma kabiliyetine sahip 6 adet güneş panelinden veya imkân bulunduğunda dış enerji kaynaklarından temin ediliyor. Enerji geçişleri arasında aracın çalışmasının kesintiye uğramaması için kesintisiz güç kaynağı araç içerisine konumlandırılmış.

4x4 ATV de mevcut

Aracın arka tarafında konumlandırılan ve istendiğinde hidrolik sistem vasıtasıyla indirilen 4x4 arazi tipi 4 tekerlekli Atv motosiklet aracın ulaşamayacağı bölgelere rahatlıkla giderek mobil telsiz sistemleriyle araca veya istenilen merkeze sesli bilgi aktarımını rahatlıkla yapabiliyor.

Bu özellikler dışında çevre aydınlatması için sağa ve sola 360 derece hareket edebilen 1 adet, araç önü aydınlatması için 5 adet, araç yanlarını ve arkasını aydınlatmak için 8 adet olmak üzere toplam 14 adet projektör tesisatı ve siren – anons sistemi bulunduran araç eksiksiz bir haberleşme aracı olarak tasarlanmış.

21.12.2011 İstanbul Ajansı

İstanbul, Afetlerde Kesintisiz Haberleşebilecek!

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT