İSTANBUL`UN ELEKTROMANYETİK HARİTASI ÇIKARTILDI

İstanbul ili ölçüm sonuçları CeBIT ile birlikte gerçekleştirilen Sinerji Zirvesi`nde açıklandı.
07.10.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ekim 7, 2011

İstanbul ili ölçüm sonuçları CeBIT ile birlikte gerçekleştirilen Sinerji Zirvesi`nde açıklandı.

Elektromanyetik yoğunluk haritası, ortamdaki tüm verici istasyonlarından gelen elektrik alan değerleri ölçülerek hazırlandı. Yapılan ölçümlerde güven vermeyen bölgeler, yeniden ölçümlendi. İstanbul genelinde 17 bin 251 baz istasyonu bulunurken, gerçekleştirilen ölçüm sayısı 712 bin 399 oldu.

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan değeri AB`de, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul gören ICNIRP değerleri olan 41 volt/metre olarak uygulanırken, Türkiye`de cihaz başına 10 volt/metre olarak belirleniyor.

İstanbul ili için 3 ve üzeri volt/metre ölçülen bölgelerdeki elektromanyetik alan yoğunluğunun, radyo-TV vericilerinden, yüksek gerilim hatlarından ve sanayi kuruluşlarından kaynaklandığı belirtildi.

7 Bölgede Sürekli Denetim

BTK İkinci Başkanı Dr. Turgut Ayhan Beydoğan, baz istasyonu ölçümlerinin merkez ve taşra teşkilatı olarak 7 bölgede sürekli denetlendiğinin altını çizerek, ölçüm sonuçlarından elde edilen verilerin uluslararası otoritelerce belirlenen limit değerlerin "çok altında" çıktığını kaydetti.

Baz istasyonlarının artmasının, cep telefonlarının daha az enerji harcaması anlamına geldiğini belirten Beydoğan, "Nasıl evimizde elektrik varsa her sokakta baz istasyonu olması gerekmektedir. Toplumda yaratılan baz istasyonu korkusu dayanaksız ve bilimsellikten tamamen uzaktır" dedi.

07.10.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT