İstanbul’daki Okullar Halkın Kullanımına Açılıyor

Okulların derslik, spor ve çok amaçlı salonlar ve yeşillendirilmiş bahçeleri gibi fiziki alanlarını mahalle halkının kullanımına açan “Okullar Hayat Olsun Projesi”nin İstanbul ayağında, Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 İlçe Belediyesi arasında protokol imzalandı.
05.03.2012 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 5, 2012

Okulların derslik, spor ve çok amaçlı salonlar ve yeşillendirilmiş bahçeleri gibi fiziki alanlarını mahalle halkının kullanımına açan “Okullar Hayat Olsun Projesi”nin İstanbul ayağında, Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 İlçe Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği tarafından okulların kültür, eğitim, sanat ve spor alanında mahalle sakinlerine açılması için uygulamaya konulan “Okullar Hayat Olsun Projesi”nin İstanbul ayağıyla ilgili protokol imza töreni İstanbul Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Törene Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve ilçe belediye başkanlarıyla milli eğitim müdürleri yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ferah Şarman da törende hazır bulundu.

Proje Her Kesime Öğrenme İmkanı Verecek

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Okullar Hayat Olsun Projesi''nin öğrenme seviyesini artıracağını, toplumun her kesimine öğrenme imkanı vereceğini ve eğitim maliyetlerini düşüreceğini belirterek, okulların sadece çocukların temel bazı akademik bilgileri ve yetenekleri kazanmaya çalıştıkları dersliklerden ibaret olarak görüldüğünü kaydetti.

Okulların toplumun öğrenme merkezleri olması gerektiğini ifade eden Bakan Dinçer, okulların sadece dersliklerden ibaret görülmesinin öğrenmenin yetersizleşmesi ve niteliğinin düşmesi gibi toplumsal maliyetleri artıran sonuçlar doğurmaya başladığını dile getirdi. Dinçer, “Okullar Hayat Olsun projesi, bir tarafıyla öğrenme seviyemizi artırırken, toplumun hemen hemen her kesimine hayatın her safhasında öğrenme imkanı verirken, öbür tarafıyla eğitim maliyetlerimizi düşürecek sonuçlar doğuracak. Bu projenin 3 ana öğesi var. Birinci ana öğesi özellikle bilgisayar laboratuarlarının ve kütüphanelerinin daha etkin kullanılması üzerine kurgulanıyor.

Sizlerde biliyorsunuz, aslında her okulumuzda büyük veya küçük, az veya çok kütüphaneler vardır. Genellikle en üst katlarda, uzak köşelerde bulunurlar. Çoğu kere çocuklar kitap alır ve getirmez endişesiyle kapısı da kapalı olur. Bilgisayarlar laboratuarları ders varken kullanılıyor, ders yokken kapatılıyor” diye konuştu.

Çocuklar İnternet Kafeden Kurtulacak

Proje kapsamında bilgisayar laboratuarları ve kütüphaneleri birleştireceklerini aktaran Dinçer, “Biz bu ikisinde de bu şekilde verimsiz kullanılmasından yakınarak, bunu daha etkin kullanılmasını istiyoruz. Öğrencilerin ve velilerin en kolay şekilde ulaşabileceği bir mekanda, ikisini bir araya getireceğiz ve kapısı her zaman açık olacak. Ders saatleri ve hafta sonları veliler buradan yararlanabilecekler. Başka bir değişle kütüphaneleri ve bilgisayarları halka yakınlaştırıyoruz, adeta halk kütüphanelerini tekrar kurguluyoruz. Bu projeyle çocuklarımız internet kafelerden kurtulmuş olacak” şeklinde konuştu.

Okul bahçelerinin tekrar düzenleyeceklerini, okul bahçelerinin sert zemin olarak yapıldığını belirten Dinçer, şunları kaydetti; “Biz okul bahçelerimize yüksek yüksek duvarlar ve tel örgüler koymak yerine, duvarlarını mümkün olduğunca kısaltalım ya da kaldıralım. Okul bahçelerini yeşillendirerek, mahallelere yeşil bir alan kazandıralım. Okullarımızda tören alanların olması kaçınılmazdır. Gençlerimiz için spor alanları yapılmalı. Özellikler ilköğretim okullarında geleneksel çocuk oyunları için alan ayırmalıyız.

Okul bahçelerimizde anti tiyatro gibi, uygun olduğunda öğretmenlerin dışarıda ders yapabileceği başka alanlarında oluşturulmasında büyük yarar görüyoruz. Bahçelerimiz hafta sonları çocuklarımızın kullanabileceği alanlar olacak. Spor salonu, çok amaçlı salonlar, derslikler ve yemekhane gibi fiziki alanların da mahalle halkının kullanımına açılacak.”

Milletin Gücü Yetişmiş İnsan Gücüne Bağlı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve TBB Başkanı olarak Ankara’da yaptıkları protokolle tüm okulların hayat bularak sürekli bir yaşam alanı haline gelmesi amaçladıklarını belirterek, “Bugün Büyükşehir Belediyemiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İlçe Belediyelerimizle imzalanacak protokolün, Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük 15 milyonluk İstanbul için çok önemli olacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye’de plansız gelişme nedeniyle okulların gelişigüzel alanlarda basit şekilde yapıldığını, planlı bir şehirde okullar spor salonları, park alanları ve yeşil alanlarıyla tam bir kampus niteliğinde olması gerektiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Bir milletin gücü nüfus çoğunluğuyla değil, yetişmiş insan gücüyle ölçülür. Hele günümüzün bilgi çağında herkesin kendini çok ciddi yetiştirmesi gerekiyor. Dünyanın küçüldüğü günümüzde özellikle çocuklarımız dünyanın bir başka bölgesindeki çocuklarla rekabet halinde yetişiyor. Rekabetin bu kadar arttığı günümüzde vatandaşlarımıza eğitim imkanlarını en iyi şekilde sunmak zorundayız. İşte günümüzde bizim kültürümüzde de var olan ‘beşikten mezara kadar ilim tahsili’ gerekir hale geldi. Dünya nüfusunun tüm hayat boyunca eğitim oranı yüzde 14 iken bizde yüzde 2’lerde görünüyor.”

İSMEK Benzeri Projelerde Okullar Kullanılacak

Bu projeyle birlikte okullar da bir yaşam alanı haline geleceğinin altını çizen Kadir Topbaş, “Bunun birçok faydası var. En başta mahalle sakinleri ve veliler okula karşı bir mensubiyet duygusu hissedecek. Kurumsal taassuplar bırakılarak birçok sosyal ihtiyaçlar okullarda sağlanır olacak. Çok bonkör bir millet değiliz. Çokça yapılarımız yok. Yapılarımızı ortak kullanarak tasarruf sağlayabiliriz. Bu proje laboratuarlardan, konferans ve spor alanlarına kadar birçok birimin halkın ortak kullanımına zemin hazırlayacaktır” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizler bugüne kadar 882 derslik, 130 okulumuzun bahçesine de kapalı spor salonu yaptıklarını ve okullara 770 de laboratuar kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Yerel yönetimler olarak bizler eğitime bugüne kadar çok ciddi destekler verdik. İlçe belediyelerimiz de bölgesinin eğitim ihtiyacını karşılamak için çalışıyor. Geçmişte okul yapımı sadece bakanlık bünyesinde olduğu için şehirlerde plan yapılırken okul alanları zaten dolu olan alanlarda belirlenirdi. İstimlak edilip oraya okul yapılması mümkün olmazdı. Şimdi belediye başkanlarımız özellikle hükümetimizin döneminde okul yapımına ve eğitime çok ciddi destekler veriyorlar” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında bu yıl 1 milyon 350 bin öğrencisi bulunan İSMEK başta olmak üzere bazı sosyal hizmetler için yeni yerler yapmak yada kiralamak yerine okulları kullanabileceklerine işaret eden Topbaş, şunları kaydetti; “Proje bu yönüyle belediyelerimize de ciddi kolaylık sağlayacaktır. Gönül ister ki bu okul alanları laboratuarlarıyla, sportif alanlarıyla, yeşil alanlarıyla ve sosyal kulüpleriyle mükemmel bir kampus olsun. Böylece öğrencilerin okula mensubiyet duygusunu geliştirirken, okul saatleri dışında da mahalleliye açılarak hayat bulsun. Ülkemizin yetişmiş insan gücüne çok ihtiyacı var.”

Törende konuşmaların ardından Bakan Ömer Dinçer ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ''Okullar Hayat Olsun Projesi''nin protokolünü imzalandı. Protokole merkez ilçe belediye başkanları ile ve Orman Bölge Müdürlüğü ve ilçe milli eğitim müdürleri de imza attı.

05.03.2012 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT