İsviçreli İşadamları İstanbul’a Daha Çok Yatırım Yapacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet’i ziyaret İsviçre Maliye Bakanı Jahanm Schneider, İsviçreli işadamlarının son yılların yükselen yıldızı Türkiye ve İstanbul’a önemli yatırımlar yaptığını, yapmaya devam edeceğini söyledi.
26.03.2012 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 26, 2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet’i ziyaret İsviçre Maliye Bakanı Jahanm Schneider, İsviçreli işadamlarının son yılların yükselen yıldızı Türkiye ve İstanbul’a önemli yatırımlar yaptığını, yapmaya devam edeceğini söyledi.

İsviçre Maliye Bakanı Jahanm Schneider, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Monica Schmutz Kırgöz ve işadamı heyetiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet’i ziyaret etti. Saraçhane Başkanlık Sarayı’ndaki ziyarette İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hüseyin Eren ve Ali Altıntaş da hazır bulundu.

İstanbul’da olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden İsviçre Maliye Bakanı Jahanm Schneider, İsviçreli birçok işadamının son yılların yükselen yıldızı Türkiye ve İstanbul’a yatırım yaptığını, bir kısmının da yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. İsviçre’nin AB üyesi olmamasına rağmen ciddi ekonomik başarıları olduğunu belirten Jahanm Schneider, şöyle konuştu;

“İstanbul’da çok ciddi bir iş potansiyeli olduğunu görüyoruz ve özellikle şehrin yeniden planlanması hakkında bilgi almak istiyoruz. İstanbul ve Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği etkileyici gelişme için de sizleri tebrik ediyorum. İsviçre ile Türkiye’nin ticari hacminin istenilen seviyede değil. İki ülke arasında işbirliğini geliştirmek istiyoruz.”

Türkiye’deki 26 bin civarında yabancı sermayeli şirketin 14 bin tanesinin İstanbul’da olmasının şehrin potansiyelini ortaya koyduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet de “Bu 26 bin yabancı sermayeli şirket de bizim yabancılarla ne kadar özverili çalıştığımızın ve ne kadar davetkar olduğumuzun bir ispatıdır” dedi.

Türkiye ve İstanbul’un son yıllarda gerçekten çok ciddi mesafeler kat ettiğini ve dünyanın gelişmiş şehirlerinde ne varsa İstanbul’da da bunları bulmanın mümkün olduğunu ifade eden Ahmet Selamet, “AB üyesi olmamamıza rağmen AB’nin koyduğu demokrasi, hukuk, üretim ve ticaret standartlarına uyarak daha önceki ihmalkarlıklarımız ortadan kalktı. Hayatımız ve iş dünyamız disipline oldu. Bu nedenle bugün Türkiye, biraz önce bahsettiğim alanlarda ve ekonomik anlamda Polonya, Romanya ve Bulgaristan gibi AB ülkelerinden çok daha ileri düzeydedir. AB üyesi olmamamız bizim için hiç önemli değil, biz kendi yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

Türk nüfusunun genç olmasının ve son yıllarda eğitim durumunda yaşanan olumlu gelişmelerin Türkiye’nin geleceğinin garantisi olduğunu dile getiren Selamet, şunları kaydetti; “Daha önce Türkiye’de yatırım yapmaya çok hevesli olmayan batı ve Arap dünyası bugün bizimle işbirlikleri kurmak istiyor. Bu da bizim için kıvanç verici. Geleceğin Türkiye’si bugünden çok daha önde olacaktır. Biz bütün birikimlerimizi karşılıklı kazanç anlayışıyla dostlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyarız.”

İstanbul’un 2004 yılında Kadir Topbaş’ın başkanlığa gelmesiyle birlikte planlı bir şehir olma yolunda önemli adımlar attığını hatırlatan Selamet, şehrin deprem riskini de Kanal İstanbul projesinin etrafında kurulacak depreme dayanıklı yeni yerleşimlerle aşacağını söyledi. Böylece şehrin tarihi alanlarının da daha çok koruma altına alınacağının altını çizen Selamet, “Yaşayan bir şehir olan İstanbul’u planlı hale getirmek çok kolay değil. Doğusu ile batısı arasında 165 kilometrelik mesafe bulunan bu şehri 2023 yılına kadar depreme karşı dayanıklı ve 500 kilometre civarında raylı sisteme sahip bir dünya metropolüne dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu.

26.03.2012 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT