KAYIP TARİHİ ESERLERİMİZ YURDA DÖNDÜ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay`ın yakından takip ettiği çalışmalar neticesinde, 2007-2011 yılları arasında toplam 3 bin 610 adet tarihi eser ülkemize geri kazandırıldı.
09.08.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 9, 2011

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 7 ayda 1883 tarihi eserin Türkiye`ye iadesini sağladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi eser kaçakçılığını önlemek ve yasadışı yollardan yurtdışına kaçırılan eserlerin ülkemize iadesi için çok yönlü girişimlerde bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay`ın yakından takip ettiği çalışmalar neticesinde, 2007-2011 yılları arasında toplam 3 bin 610 adet tarihi eser ülkemize geri kazandırıldı.

Bakan Günay, Almanya`dan geçtiğimiz günlerde ülkemize iade edilen Boğazköy Sfenksi`nin ardından Fransa`daki Louvre Müzesi`nde bulunan Sultan II. Selim Türbesi`ne ait Çini Pano`nun da geri getirilmesini amaçladığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2011 yılının ilk 7 ayında toplam 1883 adet tarihi eseri ülkemiz topraklarına geri kazandırarak son 8 yılın en yüksek rakamına ulaşmış oldu. Bakanlık 2011 yılı Temmuz ayına kadar Sırbistan`ın Batrovçi sınır kapısında ele geçirilen 1865 adet eseri Türkiye`ye getirirken, İngiltere`den 17, Almanya`dan da 1 adet eseri Anadolu topraklarına geri kazandırdı. Bakanlık, Almanya`da bulunan Bergama-Zeus Sunağı, Aphrodisias-İhtiyar Balıkçı Heykeli, Hacı Bayram Veli Türbesi sandukası, Konya Beyhekim Camii mihrabı ve Troya başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerine kaçırılmış olan yüzlerce eserin takibini yapıyor. Sultan II. Selim Türbesi`ne ait çini panonun dönüşü içinse çabalar sürüyor.

09.08.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT