Lale Devri Yaşanacak

Kâğıthane Deresi`nde yeniden hayat bulacak, derede sandal sefaları yapılacak.
11.07.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 11, 2012

İstanbul Boğazı’nın temiz ve oksijenli suyu, dev borular ve 14 km`lik tünellerle Haliç`e ulaştı. Haliç’e yeniden hayat veren dev proje, 3,5 yıllık çalışmadan sonra tamamlandı. Kâğıthane Deresi’ne sürekli su akışının sağlanarak dere suyunun yenilenmesi ve Haliç’e sürekli temiz suyun girmesini sağlamak için 2 bin 200 milimetre çapında borular döşendi. Ayazağa ile Sarıyer Çayırbaşı arasındaki hat, 5 km’si tünel olmak üzere toplam 14 km’den oluştu.

Önce Ayazağa’ya ulaştı

Günlük 260 bin metreküp deniz suyu, 3 gün önce Ayazağa’daki terfi istasyonuna ulaştı ve Kâğıthane Deresi’ne pompalanmaya başlandı. Oksijenli su, ilk olarak Sarıyer Çayırbaşı mevkiinden alınarak, yer altına inşa edilen 5 km’lik dev tünelle Ayazağa’ya ulaştırıldı. Tünellerle aktarılan Boğaz suyu, Haliç’teki çözünmüş oksijen miktarını artıracak. Haliç suyunun yenilenmesi de biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlayacak. Ayazağa’da yeryüzüne çıkan Boğaz suyu, burada 23 metre terfi ettirilerek Kâğıthane Deresi’ne veriliyor.

Su akışı geçici olarak kesildi

Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "Yüzyılın rüyası gerçek oldu. Başkan Kadir Topbaş ve İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir’e bu dev projeyi hayata geçirdikleri için teşekkür ediyorum" dedi. İSKİ yetkilileri, Kâğıthane Deresi’nde ıslah çalışmaları olduğundan aktarma istasyonundan verilen suyun akışının geçici olarak kesildiğini söyledi.

11.07.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT