Tarihi Camileri Özel Rehberler Tanıtacak

Sultan Ahmet, Süleymaniye ve Fatih gibi tarihi camiler, turist rehberleri tarafından değil, "cami rehberleriyle" tanıtılacak.
03.01.2012 İstanbul Ajansı

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 3, 2012

Sultan Ahmet, Süleymaniye ve Fatih gibi tarihi camiler, turist rehberleri tarafından değil, "cami rehberleriyle" tanıtılacak.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, tarihi camilerin tanıtılması konusunda önemli bir adım atıldığını bildirdi.

Tarihi niteliğe sahip Fatih, Süleymaniye, Sultan Ahmet gibi camilerin her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edildiğini hatırlatan Bozdağ, bu camilerin tanıtımının turizm rehberleri tarafından yapıldığını ifade etti. Dünyada başka ülkelerde, gerek Yahudi gerek Hristiyanların yaşadığı ülkelerde dini mekanların tanıtımının din adamlarınca yapıldığına işaret eden Bozdağ, "Turizm rehberleri turistleri kilise, havra ve sinagoga getiriyor. Oradaki tanıtımı ise başka görevliler yapıyor. Bu kişiler de tarihi mekanları bilen, bu alanda eğitim almış uzman kişilerdir" dedi.

Türkiye`de camilerin turizm rehberleri tarafından tanıtıldığını hatırlatan Bozdağ, şöyle konuştu:
"Elbette turizm rehberleri bu konuda fedakarca çalışmalar yapıyor. O konuda hiçbir şüphe ya da tereddüt yok. Ama bunun eğitim almış özel kişiler tarafından yapılmasında daha büyük fayda görüldü. 3 Kasım`da çıkarılan KHK ile bu konuda bir imkan sağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde alınan olumlu netice sonucunda, 250 cami rehberliği kadrosu ihdas edildi."

03.01.2012
İstanbul Ajansı


Tarihi Camileri Özel Rehberler Tanıtacak

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT