Türkiye’de Her 100 Çocuktan 8’inde Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Var

Türkiye’de Her 100 Çocuktan 8’inde Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Var

Uzman Psikolog Ramazan Şimşek ‘Çocuklarda DEHB’ye ait sorunlar sıklıkla ilkokula geçişle gündeme geliyor.

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 18, 2016

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Türkiye’de 7-12 yaş aralığındaki yani ilkokul çağındaki her 100 çocuktan 8’inde görülüyor.

Uzman Psikolog Ramazan Şimşek ‘Çocuklarda DEHB’ye ait sorunlar sıklıkla ilkokula geçişle gündeme geliyor. İlkokul çağının başlamasıyla birlikte bu sorunu yaşayan çocuklarda dikkati sürdürme, artmış hareketlilik, sıra bekleyememe, söz kesme gibi dürtüsel davranışlar, zamanlama, planlama becerilerinde sorunlar yaşanmaya başlanıyor. Tüm sorunlar daha erken dönemlerde de başlayabiliyor. Hatta annelerin doğum öncesinde, çocuğun henüz anne karnındayken bile çok hareketli olduğunu söylediğini duyarız’ dedi.

Şimşek, DEHB’nin çocukluk çağının en sık görülen nörogelişimsel bozukluğu olduğunu, erken tanı ve tedavinin büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor.

‘Pek Çok Aile Yanlış Bilgiler Yüzünden Çocuğunu Tedavi Ettirmiyor’
Ailelerin kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek, çocuklarının tedaviye ulaşmasına engel olabildiğini belirten Şimşek ‘Aileler çoğu zaman ‘Bizim çocuğumuz yaramaz’, ‘Dikkatini toplayamıyor, sakar’ gibi yorumlar yapar ve bunun bir rahatsızlık olabileceğini reddeder. Ancak belirtiler görüldüğünde bir uzmana danışılması, tanıya yardımcı yöntemlere başvurulması ve tedavi sürecine geçilmesi bu çocukların hayatında büyük değişime yol açabilir.’ şeklinde konuştu.

Tedavi Edilmezse Ergenlik ve Yetişkinlikte de Sorun Yaratıyor
DEHB, yalnızca çocukluk çağında yaşanmıyor. Genelde ergenlik ve erişkinlik döneminde de devam edebiliyor. Okul döneminde beklenen başarıyı gösterememe, ödevlerini tamamlayamama, eşya kaybetme, arkadaşlarla sorun yaşama, ders ortamını bozma, aşırı hareketlilik ve sakarlığa bağlı kazalar görülebiliyor. Ergenlik ve erişkin dönemde aşırı hareketlilik azalırken iş ve sosyal hayatta başarısızlıklar, sık trafik kazaları, ikili ilişkileri sürdürmede zorluk, sık partner değiştirme, alkol ve madde bağımlılığı riskleri ön plana çıkıyor. Erişkin dönem DEHB olan kişiler tüm bunları çoğunlukla ve “unutkanlık” olarak nitelendiriyor.

‘TEOG Sınavları Öncesi Bu Belirtileri Görüyorsanız Bir Uzmana Danışın’
Çocuk ve gençlerde sıkça dikkat dağılması, derslerde başarı gösterememe, ders çalışamama gibi sorunlar görüldüğünde mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini söyleyen Şimşek, ‘Çok yakın dönemde TEOG sınavları var. Yıl içinde çocuk ve gençlerin eğitim hayatı için önem taşıyan pek çok sınav oluyor. Aileler çocuklarda bu belirtilere rastlıyor ve bir çözüme ulaşamıyorsa mutlaka bir uzmandan destek almalı. Tanıya yardımcı pek çok yöntem bulunuyor. Bunların arasında şu anda en son teknoloji ve bilimsel yöntemler kullanılarak oluşturulan ‘Dikkat Performans Testi: Moxo’ öne çıkıyor. Somut ve matematiksel sonuçlar veren test sadece tanı koymak değil, kişinin dikkat özelliklerini tanımak için de oldukça önemli. Her bireyin kendine ait özellikleri göz önünde bulundurularak hareket etmeli. Örneğin bir çocuk müzik dinleyerek ders çalışabilirken, diğeri kütüphanede çalışabiliyor ya da bir başka kişi hareket halinde dikkatini daha iyi toplarken bir başkası zaman baskısı altında dürtüsel olabiliyor. Bu test, duyarlı, hızlı, objektif sonuçlarla tanı ve kişinin dikkat özelliklerini belirlemede kilit rol oynuyor. Moxo, Amerika, İngiltere, Almanya, Hollanda, İspanya gibi 20’ye yakın ülkedeki kliniklerden sonra Türkiye’de de kullanılmaya başlandı.’ şeklinde konuştu.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT