Ümraniye`de Kentsel Dönüşümün Yarısı Tamam

Anadolu yakasının en büyük ilçelerinden biri olan Ümraniye`de depreme hazırlık planları kararlılıkla hayata geçiriliyor. 23.12.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Aralık 23, 2011

Anadolu yakasının en büyük ilçelerinden biri olan Ümraniye`de depreme hazırlık planları kararlılıkla hayata geçiriliyor.

Kentsel dönüşümün sağlanması için 2004 yılından beri ilçenin 5 mahallesinde kademeli imar artış programı uygulanıyor. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, ilçede ciddi bir imar hareketliliğinin yaşandığını belirterek bu yöntemle şimdiye kadar 120 bin civarında binanın yenilendiğini ifade etti.

Deprem riskinin en fazla yaşandığı illerden olan İstanbul`un hemen her ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. 4 bin 500 hektarlık alanıyla Anadolu yakasının en büyük ilçelerinden biri olan Ümraniye`de ise farklı bir yöntemle kentsel dönüşüm başarıldı.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, ilçenin zemininin sağlam olduğunu aktarırken ikinci deprem kuşağında yer aldığını belirtti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının 2004 yılında başladığını ifade eden Can, “Ümraniye`nin mevcut yapı stokunu 3 ana başlıkta ele alabiliriz.

Birincisi 1000 hektar civarında olan 2B arazileri. Bu arazilerin üzerinde yaklaşık 20 bin kaçak yapı bulunuyor. Depreme karşı dayanıklı olmayan binalar da var burada. Ümraniye`nin mevcut yapı stokunun ikincisi ise 1999 depreminden önce yapılan ruhsatlı binalar. Bunların içinde de riskli olanlar var. Üçüncüsü ise 1999 depremi sonrasında yapılan binalar. Diğer iki gruba göre çok daha sağlam olan yapılar bunlar.” dedi.

Başkan Hasan Can, uygulanan yöntemle ilçenin yüzde 50`sinde kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlandığını dile getirdi.

Parsellerin toplamı 1000 metrekareyi geçince imar hakkının yüzde 30 fazlalaştığını belirten Can, kademeli imar artışının eski binaların yenilenmesi için teşvik edici bir yöntem olduğunu ifade etti. Ümraniye`de binlerce binanın bu şekilde yenilendiğini aktaran Can, 2011 yılında 500 binaya yıkım ruhsatı verdiklerini söyledi.

23.12.2012 istanbulajansi.com

Ümraniye`de Kentsel Dönüşümün Yarısı Tamam

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT