Koç’ta Üç Nesil

Koç’ta Üç Nesil

Kitap Editörün Seçtikleri Koç’ta Üç Nesil
Koç’ta Üç Nesil - Tuğrul Kudatgobilik

Kategori: Editörün Seçtikleri

Yazar: Tuğrul Kudatgobilik

Kitap Türü: Anı

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Basım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 268

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 6, 2017

Hazırlayan: Korkut Tankuter, Rıdvan Akar

Koç’ta üç kuşakla da çalışan ender yöneticilerden biri olan Tuğrul Kudatgobilik, “Koç’ta Üç Nesil” kitabında 1960’lı yıllarda Vehbi Koç’un yanında başlayan iş hayatında yaşadıklarını Koç Topluluğu’ndaki değişim ve dönüşümleri, ülkedeki ve dünyadaki değişimle birlikte anlatıyor.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitapta aynı zamanda Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu başkanlıklarını da yürüten Kudatgobilik’in Türkiye’nin en gerilimli yıllarında işveren temsilcisi olarak oturduğu masalarda yaşananların, tehditlerin, siyasi suikastların ve darbelerin de izini sürüyoruz.

Koç’ta Üç Nesil kitabının Birinci Bölümü “Kudatgobilik Ailesi” başlığı altında Tuğrul Kudatgobilik’in çocukluk, gençlik, okul yılları ve ilk iş tecrübelerini kapsıyor.

İkinci Bölüm “Koç’ta Birinci Kuşak – Vehbi Koç Dönemi” başlığı altında kaleme alınmış. Bu bölümde 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da ve Türkiye’de yaşananların ışığında Türkiye’nin 1950’li 60’lı ve 70’li, 80’li yıllarındaki ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerinin tanığı oluyoruz. Devlet desteğiyle Türk iş camiasındaki değişim ve dönüşümün, palazlanmanın izini sürüyoruz. Arka planda yeni yeni filizlenmeye başlayan sendikal örgütlenmeler, bir döneme damgasını vurmuş grevler, öğrenci olayları ve darbeler arasında giderek büyüyen Koç Ailesi’nde Vehbi Koç’un iş prensiplerinin yakın tanığı oluyoruz.

“Toplam Kalite – Koç 2000 Projesi” başlığını taşıyan Üçüncü Bölümde, dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen Koç Topluluğu’nun atılımları, açılımları, dönüşümleri anlatılıyor. Kudatgobilik’in “işçi-işveren ilişkileri” denilen kutsal dengeyi kurmak için verdiği mücadeleyi görüyoruz. KOGEM – Koç Holding Geliştirme ve Eğitim Merkezi’nin kuruluş aşamalarına tanıklık ediyoruz. “Dünyada Yılın İş Adamı” seçilen Vehbi Koç’un, maceralı Hindistan yolculuğunu okuyoruz. Tuğrul Kudatgobilik’in anlatımıyla Vehi Koç’un çocukları ve torunlarıyla ilişkisini okurken Vehbi Koç’u biraz daha özeliyle tanımaya başlıyoruz.

Dördüncü Bölüm “Vehbi Koç’a Veda” başlığıyla kaleme alınmış. Bu bölümde Vehbi Bey’in naaşının mezarından çalınışını ve Nebbaşlarla sürdürülen pazarlığı nefesimizi tutarak okuyoruz.

Beşinci Bölüm: “Koç’ta İkinci Kuşak – Rahmi M. Koç Dönemi”. Bu bölümde, 1990’lar ve 2000’ler Türkiyesi’nde yaşananları, Rahmi Koç, Semahat Arsel, Sevgi Gönül ve Suna Kıraç’ın Koç Ailesi’ndeki önemini onları daha yakından tanıyarak anlıyoruz.

Altıncı Bölüm: “Üçüncü Kuşak Koçlar”. Bilişim Teknolojileri çağında Mustafa, Ömer ve Ali Koç’un devraldığı bayrağı bugünlere taşıyışını, onların iş yapma tarzını, Koç Topluluğu’nu yeni dünyaya entegre edişlerindeki profesyonelliği görüyoruz.

Yedinci Bölüm “Masanın Bir Ucunda: MESS”.

Vehbi Koç, Rahmi Koç, Semahat Arsel, Sevgi Gönül, Suna Kıraç, Mustafa, Ömer ve Ali Koç…

Ve kitap Tuğrul Kudatgobilik’in MESS Başkanlığının ardından TİSK Başkanlığı yaptığı on beş yılın anlatıldığı Sekizinci Bölümle sona eriyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT