Neden Kahve? - İnci Beyza Yürekli

Neden Kahve?

İnci Beyza Yürekli

Kayıt Tarihi: Temmuz 28, 2017

Son Güncelleme: Temmuz 28, 2017

Yazar: İnci Beyza Yürekli

İnsan vücudundaki etkileri kişiden kişiye değişse de çoğumuzu kendine getirmek için müthiş bir formüldür kahve. Özellikle sabah içildiğinde gözünüzün ferini yerine getirebilecek potansiyeli barındırır.

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 28, 2017

Farklı coğrafyalardan birçok farklı kahve çekirdeğinin yetişmesinin yanı sıra farklı kavurma, pişirme ve demleme seçenekleriyle de karşımıza çıkar. Bizi kendimize getiren asıl madde olan kafein de farklı kahve türlerinde farklı miktarlarda bulunur. Bununla birlikte kafeine dirençli ve duyarlı insanlar kahveyle ilgili farklı yorumlar duymanıza neden olabilirler. "Küçük bir bardak bile uykumu kaçırıyor." , "Bana hiç bir etkisi olmuyor.", "İçmeden gözüm açılmıyor." ya da "Bana çarpıntı yapıyor." gibi... Kahvenin bağımlılık yaptığı da bilimsel bir gerçektir. Ancak kahve içmeyi bıraktığınızda, bildiğimiz diğer bağımlılıklar gibi etkiler göstermiyor. Hatta yoksunluk belirtileri en fazla 3 gün sonra geçiyor.

Kahvenin 10. yüzyılda Etiyopya'da keşfedildiği bilinmektedir. Keşfedildiği dönemde meyveleri kaynatılarak tıbbi amaçlı kullanılmaktaydı. Kullanımı günden güne evrimleşerek bu sürecin sonunda günümüzdeki halini almıştır.

Kahve çok uzun zaman önce hayatımızda yer edinmiştir. Küreselleşen dünyanın güzelliklerinde biri, farklı kahve türlerine de ulaşabilmemizdir. Farklı kahve çekirdekleri ile birlikte farklı kavurma, pişirme ve demleme yöntemleriyle, espresso, mocha, latte gibi birçok farklı türde karşımıza çıkan kahve bazen bizim için sadece bir kahve markasının adıyla "kahve"dir. Çoğumuzun bu kahve markasının adıyla andığı kahvenin asıl adı instant yani 'çözülebilir kahve'dir. Türkiye topraklarına Kanuni Sultan Süleyman zamanında giren kahve, bize özgü bir hâl alarak Türk kahvesi formuna bürünmüştür. Hatta kültürümüzün bile bir parçası haline gelmiştir. Kavurma ve pişirme yöntemiyle diğer kahve türlerinden tamamıyla ayrılan Türk kahvesi, telvesiyle servis edilen tek kahve türü olma özelliğini de bünyesinde barındırır.

Bir kahve aşığıysanız en güzel kahvenin nerede yapıldığı konusunda da araştırmacısınız demektir. Hele ki dostlarınızla bu zevki paylaşıyorsanız birbirinize verdiğiniz tavsiyelerin çoğu kahvesi güzel mekânların ismidir. Buluştuğunuz ya da birlikte gittiğiniz yerler çoğunlukla kahvecilerdir. Dostlarımızla paylaştığımız anılarımızın şahididir çoğu zaman. Soğuk kış günlerinde sıcacık içimizi ısıtırken yazın da soğuk ya da buzlu seçenekleri bulunmaktadır. Kahve yalnızlığınızı da paylaşabilir. Yağmurlu ya da karlı bir günde, polar battaniyenin altında olmanıza gerek yoktur üstelik. Kendi kahve senaryonuzu yazabilirsiniz özgürce.

İnci Beyza YÜREKLİ

DİĞER YAZILARI

Akdeniz Tarzı Beslenme ve Yaşam
Temmuz 12, 2017
Yemek nedir?
Temmuz 1, 2017
Yaz Aylarının Getirdiği Problemler ve Çözümleri
Haziran 16, 2017
Ramazan Ayı’nın Vazgeçilmez Lezzetleri
Haziran 2, 2017

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT