Suretimin Resmidir

Kitap En Yeniler Suretimin Resmidir
Suretimin Resmidir - Dr. Şükrü Bozluolcay

Kategori: En Yeniler

Yazar: Dr. Şükrü Bozluolcay

Kitap Türü: Sanat - Tasarım

Yayınevi: Bozlu Art Project

Basım Yılı: 2023

Sayfa Sayısı: 211

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 28, 2023

Dr. Özlem İnay Erten ve Oğuz Erten’in kaleme aldığı, Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler başlıklı kitap, koleksiyonun en sıra dışı ve ilgi çekici bölümlerinden olan “Sanatçı Atölyeleri”ne ve sanat tarihinin en önemli temalarından biri olarak değerlendirilen “Otoportre”lere odaklanıyor.

Kitapta yer alan “Sanatçı Atölyeleri” başlıklı bölüm, Osmanlı döneminden günümüze, farklı jenerasyondan birçok sanatçının şövale, palet, fırça, önlük, boya tüpü gibi sanatsal üretimleri sırasında kullandıkları malzemeleri kapsayan içeriği ve sanatçıların “atölye” kavramı hakkındaki düşünceleriyle, “sanatçı ve atölye” ilişkisini yansıtan yeni okumalara olanak tanımayı, koleksiyon fikri ve mantığına yeni bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Sanatçılar için hem yaşadığının, varlığının kanıtı hem de bir tür içe dönüş, kendiyle hesaplaşma, kendini nasıl gördüğü ve göstermek istediğinin delili olarak bir tür “iz” bırakma arzusunun dışavurumu gibi değerlendirilebilecek “otoportre” konusuna odaklanan “Sanatçı Otoportreleri” başlıklı bölüm ise Süleyman Seyyid’den Nazmi Ziya Güran’a, Fahrelnissa Zeid’den Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Adnan Çoker’den, Burhan Uygur, Yüksel Arslan ve günümüz sanatçılarına kadar uzanan içeriğiyle, sanat tarihindeki önemli bir geleneğe ait dilin zaman içindeki değişimini yansıtırken, sanatçıların bireysel üsluplarındaki farklılıkları da gözler önüne seriyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT