Başakşehir Metrosu 2013`te Açılacak

5

Başakşehir Metrosu 2013`te Açılacak
2003 yılında İETT`nin başlayıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne devrettiği Otogar-Başakşehir metrosu, Mart 2013`te hizmete açılacak.
29.03.2012 istanbulajansi.com
@istanbulnettr → 29 Mart 2012 Perşembe


 • 2003 yılında İETT`nin başlayıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne devrettiği Otogar-Başakşehir metrosu, Mart 2013`te hizmete açılacak.

  2008 yılında test sürüşlerine başlanacağı belirtilen ancak açılış tarihi 5 yıl gecikmeli olarak gelecek yıl Mart ayına ertelenen Başakşehir metrosunun yüzde 87`si bitmiş durumda. Zaman Gazetesi`nden Yasin Kılıç`ın haberine göre 56 çalışacağı hattın tünel inşaatları tamamen biterken demiryolu, ray ve makas işleri ise büyük oranda tamamlandı.

  "İstanbul`un trafik sorununa çözüm için yapımı devam eden raylı sistem hatlarından biri olan Otogar-Başakşehir metrosunun açılışı 2013`e kaldı. İETT`nin yapımına başladığı ve 2008 sonunda açılacağı belirtilen Otogar-Başakşehir metrosunun tamamlanması 5 yıl gecikiyor. 21,6 kilometre uzunluğunda iki ayrı hat olarak yapımı süren Otogar-Başakşehir raylı sistemi 2011 yılının sonunda Büyükşehir Belediyesi`ne devredilmişti. Saatte 105 bin yolcu taşınması planlanan toplam 16 istasyondan oluşan raylı sistem hattının 2013 yılında hizmete alınması düşünülüyor.

  2 Temmuz 2003 yılında yüklenici firma ile imzalanan sözleşme gereği keşif artışı ile hattın toplam ihale bedeli 1 milyar 355 milyon dolar artı KDV tutuyor. Büyükşehir`in hattın açılışı ile ilgili verdiği resmi tarih ise Bağcılar istasyonu dahil 31 Mart 2013. Yetkililer, tüneller ve istasyonlarda yapılan kazı, inşaat ve elektromekanik işlemlerin yüzde 87`sinin tamamlandığı açıkladı. 2011 yılı Aralık ayı sonu itibariyle (AÇ-KAPA + NATM + TBM) yöntemleri ile 35 bin 124 metre tünel açıldı.

  Başakşehir Metrosu 5 Yıl Gecikti

  2008 yılı sonunda test sürüşlerine başlanacağı belirtilen hattaki çalışmalar bir türlü bitirilemedi. Hattın açılışı 5 yıl gecikmeli olarak yapılacak. Hattın ilk etabı 5,8 kilometre uzunluğunda hafif metro olarak inşa edildi ve Esenler-Menderes Mahallesi-Çinçin-Bağcılar-Kirazlı 1 olmak üzere 5 istasyondan oluşuyor. Kirazlı-1 İstasyonu`ndan başlayan 15,8 kilometrelik ikici etap ise metro sistemi olarak yapılıyor ve Mahmutbey, İSTOÇ, İkitelli, İMES Sanayi Sitesi`ne ulaşıyor. Buradan itibaren 2 ayrı yol izleyecek olan metro hattının birincisi Başakşehir Konutları`na, diğeri de Olimpiyat Stadı`na uzanacak. Çift tüp olarak inşa edilen metro ve hafif metro hattında toplam 16 istasyon bulunacak.

  Tünellerin tamamen, demiryolu, katener, ray ve makasların büyük oranda tamamlandığı hatta çalışacak toplam 80 aracın 56`sı Olimpiyat parkındaki depo sahasına çekilmiş durumda. Çalışmaların 600 kişiyle üç vardiya halinde yürütüldüğü hatta şu anda ray altı beton döşemesi, ray döşemesi, ray kaynağı, katener çekimi ve tünel aydınlatmaları devam ediyor.

  Rakamlarla Otogar-Başakşehir Metrosu

  Hat uzunluğu: 21,7 kilometre
  İstasyon sayısı: 16 (Esenler, Menderes Mahallesi, Üçyüzlü, Bağcılar Meydan, Kirazlı, Yeni Mahalle, Mahmutbey, İstoç, Siteler, Turgut Özal, Başak Konutları, Metrokent, Ziya Gökalp Mahallesi, Olimpiyat, İkitelli Sanayi, Araç Depo sahası)
  Sefer sıklığı: 2 dakika
  Yolculuk kapasitesi: saatte 105.000 yolcu
  İşletme hızı saatte 85 kilometre. Projenin başlama tarihi: Ekim 2005
  Bitiş tarihi: 31 Mart 2013
  Entegrasyon durumu : Esenler`de Havaalanı Hattı ile birleşecek. Kirazlı-1`de Bakırköy İDO Metro Hattı ile birleşecek. Kirazlı 1`de Halkalı Hafif Metro Hattı ile ve Mahmutbey`de Tekstilkent Metro Hattı ile birleşecek. Olimpiyat Köyü`nde de Ispartakule (Bahçeşehir) Metro Hattı ile.
  Durak durak Başakşehir Metrosu

  Esenler İstasyonu: Geçici kabul eksikliklerinin tamamlama çalışmaları yapıldı. Hemzemin bölgesine ait beton ve demir donatı işleri tamamlandı. Esenler Viyadüğü ile ilgili proje çalışmaları devam ediyor.
  Menderes İstasyonu: İstasyonda peron kat betonarme imalat çalışmalarına devam ediliyor.
  Üçyüzlü İstasyonu: Kaba inşaat çalışmaları ve giriş-çıkış yapıları tamamlandı.
  Bağcılar Meydan İstasyonu: İstasyonun yer teslimi yapıldı. Duvar inşaatı devam ediyor.
  Kirazlı İstasyonu: İstasyonda mimari ve elektromekanik işlere devam ediliyor.
  Yeni Mahalle: İnce inşaat işleri ve elektromekanik işler devam ediyor.
  Mahmutbey İstasyonu: Kaba inşaat ile giriş-çıkış yapıları tamamlandı. Mimari ve elektromekanik işlere devam ediliyor.
  İstoç İstasyonu: Betonarme ve mimari imalatları tamamlanan istasyonda tadilat çalışmaları sürüyor.
  İkitelli Sanayi İstasyonu: Betonarme işi tamamlanan istasyondaki mimari çalışmalar devam ediyor. Daha önce 350 m.lik kısmı trafiğe açılmış olan istasyonun diğer kısımları da asfalta hazır hale getirilmiş durumda.
  Turgut Özal İstasyonu: Tüm mekanik imalatlar büyük ölçüde bitmiş durumda. Test ve devreye alma işlemleri devam ediyor.
  Siteler: Tüm mekanik imalatlar büyük ölçüde tamamlanmış durumda. Eksiklikler gideriliyor. Test ve devreye alma işlemleri sürüyor.
  Metrokent, Başak Konutları, Ziya Gökalp Mahallesi İstasyonu ve Olimpiyat: Elektromekanik imalatlar büyük ölçüde bitmiş durumda. Test ve devreye alma işleri devam ediyor. "

  29.03.2012 istanbulajansi.com

  unfaithful husband cheater how to cheat
  my husband almost cheated on me why do husbands have affairs men who have affairs
  treatment chlamydia std symptoms and pictures free hiv and std testing
  why abortion abortion pills for sale emergency contraceptive pill
  chlamydia in women chlamydia symptoms women antibiotics for chlamydia and gonorrhea
  i found out my husband cheated on me open why did my husband cheat on me
  i dreamed i cheated on my boyfriend maryaltmansblog.com.nobullsoftware.com i cheated on my boyfriend but i love him

 • Yorumlar ve Derecelendirmeler:

  Başakşehir Metrosu 2013`te Açılacak

  Herhangi bir yorum ve oylama yapılmadı, ilk yorumlayan ve oylayan siz olun.

  5

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.ETKİNLİK TAKVİMİ