TAKSİM MEYDANI YAYALAŞIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Başbakan Erdoğan’ın seçim öncesinde açıkladığı projelerden biri olan Taksim Meydanı yayalaştırma projesini onayladı.
16.09.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 16, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Başbakan Erdoğan’ın seçim öncesinde açıkladığı projelerden biri olan Taksim Meydanı yayalaştırma projesini onayladı. Trafiğin yeraltına alınarak meydanın Gezi Parkı ile bütünleştirileceği proje kapsamında 98 bin metrekarelik devasa bir meydan oluşacak ve tarihi “Taksim Kışlası” da ihya edilecek.

Karar Oybirliğiyle Alındı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantılarının son birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet’in yönettiği toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 12 Haziran Genel Seçimlerinin öncesinde açıkladıkları İstanbul projeleri arasında yer alan “Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Tadilatı”na onay verdi.

Taksim Meydanı Yayaların Olacak

Meclis Üyelerinin oybirliğiyle kabul edilen rapor kapsamında trafik tamamen yeraltına alınarak Taksim Meydanı’nın Gezi Parkı ile bütünleşmesi sağlanacak. Meydanın ortasında kalan metro ve füniküler çıkışı da yanlara alınarak yayaların İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı’na kesintisiz erişimi sağlanacak. Meydana çıkan bütün trafik tamamen yeraltına alınarak Taksim Meydanı ve çevresinde parçalı şekilde bulanan yaya alanları birbirine kesintisiz bağlanacak. Ulaşımda zaman zaman yaşanan trafik de ortadan kalkacak.

Proje kapsamında Tarlabaşı Bulvarı – Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği, AKM Önü ve Taksim Anıtı çevresinde bulunan araç yolları yer altına alınarak bu alanlar yayalara bırakılacak. Oteller Bölgesi olarak bilenen Talimhane’den İstiklal Caddesi’ne erişim trafiğe takılmadan kesintisiz şekilde sağlanacak. Projeyle 98 bin metrekarelik devasa bir meydan ortaya çıkacak.

Trafik Yeraltından Kesintisiz Akacak

Yine proje kapsamında; Tarlabaşı Bulvarı’nın meydana çıkan kısmında bulunan otoparktan itibaren trafik yeraltına alınacak ve Cumhuriyet Caddesi ile Asker Ocağı Caddesi kesişimine kadar devam edecek. Gümüşsuyu istikametinde ise Atatürk Kültür Merkezi’nden başlayarak Sıraselviler Caddesi istikametinde ise İstiklal Caddesi kesişiminden itibaren araç trafiği yeraltına alınıyor. Bölgedeki binalara hizmet götürebilmek amaçlı olarak günün belli saatlerinde açık olacak şekilde servis yolları dizayn edilecek.

Toplu Ulaşım Raylı Sistemle Sağlanacak

Taksimde durak yapan toplam 38 adet otobüs hattı ile Taksim’den transit geçen 16 adet hattın önemli bir bölümü de Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Marmaray’ın tamamlanmasının ardından kaldırılacak. Meydana toplu ulaşım daha çok raylı sistemle sağlanacak. Kalan otobüs hatları için AKM Otoparkı altında bulunan ve halen hareket amirliği olarak kullanılan alan ile Cumhuriyet Müzesi arkasında bulunan Taksim açık araç otoparkı durak olarak tahsis edilecek. Proje alanı içinde yer alan Taksim Cumhuriyet Anıtı aynen korunurken, tarihi “Taksim Kışlası” da plan bütünlüğü içinde değerlendirilecek yeniden ihya edilecek.

16.09.2011 İBB

TAKSİM MEYDANI YAYALAŞIYOR

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT