Hüseyin Ağa Camii

Adres: İstiklal Caddesi Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 249 78 55

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Galatasaray ağlarından Hüseyin Ağa tarafından 1005 (1596) da yaptırılmıştır. Kargir çatılı ve tek şerefeli tek minaresi sağ taraftadır.

Bazı kaynaklara göre ilk hali kubbeli idi. Hadika’nın yazma nüshalarının birinde, adı Emin Bey Camii olarak da geçmektedir. Kaynaklarda görülen ve bu gün mevcut olmayan kitabesinde ebced hesabıyla tarihi 1005 (1596) olarak denilmiştir. Kitabesinde öyle bir yazı bulunuyor.

Daha önce avlu kapısı üzerinde duran II. Mahmud tuğralı sekiz satırlık bir başka kitabeden cami’inin bizzat II. Mahmud tarafından 1250 (1834) de II. Defa ihya edildiği öğrenilmiştir.

Caminin geçirdiği yangından sonra uzun müddet bakımsız kaldığı, 1934 yılında Vakıflar tarafından ihata duvarları ile yeniden onarılmıştır.

Camii’nin mihrab, duvarlar ve minare eski yapıdan kaldığı anlaşılmaktadır. İçeride dört kalın kare prizma ayak, baskılı çatıyı tutmaktadır. Kıble ve yan duvarlarında dörder adet alta ve üstte pencereler vardır. Üst pencereler kemerli olup, renkli camlarla bezelidir. Duvarlar son onarımda belli bir yüksekliğe kadar Kütahya çinisiyle kaplıdır. Tavan ve tonozlar renkli kalemleriyle süslüdür. Minber ve kürsü ahşaptır.

Mihrabın önünde banisi Hüseyin Ağa’nın kabri ve yine Galatasaray ağalarından Davut Ağa’nın 1056 (1646) tarihli kabri vardır.

Caminin avlusunda sanat değeri yüksek olan Mimar Sinan’ın eseri bir şadırvan vardır. Bu şadırvan Kasımpaşa’da Okmeydanı’nda bulunan Sinan Paşa Camii’nde buraya nakledilmiştir.

Kaynak: Beyoğlu Müftülüğü

İstanbul Camileri Fotoğraf Galerisi için Tıklayın

Dini Mekan Türü: Cami

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT